Заплахата от "белия тероризъм" тегне над Съединените щати

Заплахата от белия тероризъм  тегне над Съединените щати

Заплахата от "белия тероризъм" тегне над Съединените щати

Двама млади бели мъже в стил паравоенни застреляха 29 души през уикенда в САЩ, като потвърдиха опасенията на онези, за които "белият тероризъм" вече е основната заплаха, тегнеща над страната.

Насред риданията се надигнаха гласове от двата политически лагера, за да призоват властите да вземат мерки срещу една опасност, която дълго време оставаше скрита в борбата срещу джихадистките атаки.

"Изгубените човешки животи в Чарлстън, Сан Диего, Питсбърг и, по всяка вероятност, в Ел Пасо са последиците от националистическия бял тероризъм", каза Пийт Бутиджидж, кандидат за президентската номинация на американските демократи, визирайки атаките, извършени в църква на цветнокожи, в две синагоги и в търговски център в Тексас.

Двадесет и една годишен бял мъж, въоръжен с автомат, уби 20 души, сред които 6 мексиканци, близо до супермаркет в Ел Пасо - град с 85 процента испаноговорящо население.

Манифест, приписван на стрелеца и разпространил се в интернет, критикува "испанското нашествие в Тексас" и споменава за масовото убийство, извършено от бял супремасист в джамии в Крайстчърч в Нова Зеландия (51 убити, на 5 март).

Случаят в Ел Пасо е разглеждан като "вътрешен тероризъм", обявиха федералните власти.

Тринадесет часа по-късно друг бял мъж, на 24 години, вся ужас в Дейтън, щата Охайо, като уби 9 души за по-малко от минута. Сестра му е сред жертвите и засега неговите мотиви не са ясни.

"Обсебен от дявола"

"Тук имаме два фактора, които се съчетават", каза Пийт Бутиджидж пред телевизия Фокс нюз. "От една страна, слабостта на политиките за регулиране на пазара на оръжия, а от друга, увеличаване на вътрешния тероризъм, вдъхновен от белия национализъм."

"Не можем да защитим Америка от тази заплаха, ако не сме готови да я назовем", заяви още младият кмет на Саут Бент, щата Индиана. "Правителството трябва да спре да твърди, че това се дължи само на случайността и че не може да направи нищо."

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече стрелбата в Ел Пасо "проява на мерзост", без да се разпростре върху предполагаемите мотиви на заподозрения. А републиканският кмет на Ел Пасо сведе трагедията в града си до акт на "неуравновесен и просто обсебен от дявола мъж".

Но дори за републиканците това обяснение не е достатъчно.

"Борбата срещу тероризма вече е приоритет, мисля, че тя трябва да включва и твърдо противопоставяне на белия тероризъм", написа в Туитър Джордж Прескот Буш - племенник на бившия президент Джордж Буш-младши. "Това е една реална и настояща заплаха", допълни той.

"Белият супремасизъм, както всички форми на тероризъм, е бич, който трябва да бъде унищожен", заяви в Туитър Иванка Тръмп, дъщерята на настоящия президент.

"Бяла идентичност"

През 2017 г. и 2018 г. според аналитичния център Ню Америка крайнодясното насилие е причинило повече жертви в САЩ, отколкото джихадистките атаки.

Властите, които поставиха акцента върху борбата с джихадистката заплаха след атентатите от 11 септември 2001 г., обаче са закъснели с реакцията.

"Дори при правителството на демократа Барак Обама разузнавателните служби често пъти игнорираха заплахите на крайната десница поради политически причини", написа през март Робърт Маккензи, експерт от аналитичния център.

Директорът на ФБР Кристофър Рей се защити през април, уверявайки, че неговите служби са много активни пред заплахата на белия супремасизъм. "Миналата година ние извършихме повече арести, свързани с вътрешния тероризъм, отколкото с международния тероризъм", допълни той.

Съмненията обаче остават заради отношението на Доналд Тръмп.

Президентът на свой ред подхвана идеята за "инвазия" на мигранти, отказа да осъди насилствените протести на крайната десница в Шарлотсвил през август 2017 г. и неотдавна призова депутати от опозицията, произлизащи от малцинствата, да се върнат в страните си.

"Президентът лично насърчава расизма и белия супремасизъм", каза Елизабет Уорън, друг кандидат за президентската номинация на американските демократи.

Един от нейните опоненти, Бето О'Рурк, дори стигна по-далеч, като увери, че Доналд Тръмп "насърчава не само расистката реторика, но също и насилието, което следва.

Шарлот Плантив от Франс прес/ БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ