Детски спомени на Джокович го подтикват към благотворителност

Детски спомени на Джокович го подтикват към благотворителност

Детски спомени на Джокович го подтикват към благотворителност

Спомените от детството, прекарано по време на война могат да погубят завинаги човешкия дух. Но не и ако се казваш Новак Джокович. Звездата на световния тенис намира в това силен мотив да финансира специални изследванията върху детството. Основаната от него фондация финансира четирима изследователи от Харвардския университет, работещи по образованието на децата в най-ранна възраст. Тяхното проучване в Центъра за развивитие на децата към водещия американски университет е фокусирано върху начините на подобряване живота на малките деца, изправени пред бедност и насилие.

Темата е изключително лична за големия тенисист, заради израстването му в Сърбия по време на войната в Балканите през 90-те години, след разпадането на бивша Югославия.

"Израстването в разкъсвана от война страна не е лесно за никого и най-вече за децата", казва Джокович. „Те не разполагат с механизмите, които възрастните са си изградили за справяне с реалността и влиянието на токсичната среда върху техния живот е огромно. Да живее с такъв страх е пагубно за развитието на всяко дете. И като знам как лично се чувствах, си бях обещал преди години, че ако мога, ще направя всичко, за да помогна на такива деца. Надявам се, че изследванията в тази област ще помогнат за намаляване на травмата, която децата чувстват, така че те да могат да израснат умствено здрави и стабилни личностти."

Първоначалната цел на Фондация „Новак Джокович“ е да изгради центрове за предучилищна подготовка и да подкрепи обучението на начални учители в Сърбия. Но партньорството с Харвард започнало след среща в края на 2015 г. между изпълнителния директор на фондацията Алберто Лиджи и директора на изследователския център Джак Шонкоф. Новак Джокович решил да подкрепи проекти за проучване, как да се подобри образованието в ранна възраст.

"Това беше област, в която осъзнахме, че можем да променим нещата" каза Лиджи. "Има много пропуски в познанията за ранното детско развитие и осъзнахме, че ако можем да предоставим част от ресурсите си, за да се запълнят тези празнини, това ще доведе до напредък", каза той. Славата на Джокович помогнаха да се отворят разлчини врати, свързаха ни с "заинтересовани страни, които иначе не биха били ангажирани в ранното детско развитие".Д-р Шонкоф основава Центъра за развитие на детето през 2006 г. с цел да се проучи, как намесата в ранните детски години може да подобри живота на човек. Това е област, в която има липса на инвестиции и която не е достатъчно сериозно разглеждана. Джак Шонкоф казва, че хората вече осъзнават широкомащабното въздействие на ранните преживявания. "Хората си мислеха, че тъй като никой от нас не може да си спомни нашия опит като бебета, ранните години нямат голямо значение", казва той.

Но оттогава "революцията" в биологията и неврологията промени това възприятие. "Сега знаем, че това, което се случва много рано в живота, може да има траен ефект върху резултатите през целия ни живот върху училищните постижения и физическото и психическото здраве", обяснява той. 

Д-р Шонкоф призовава правителствата да инвестират повече в подобряването на начина си на намеса в живота на децата. "Развитието в ранните години трява да премине от нещо, което се разглежда като отговорност на семействата в обществена отговорност, защото това е възвръщаемост на инвестициите, от която всички се възползват. Много от предизвикателствата, включително икономическата производителност, изграждането на умения, физическото и психическото здраве на личността, произхождат много по-рано от живота в училище", каза той.

Като пример за потенциалното дългосрочно въздействие, д-р Шонкоф подчертава отделянето на децата бежанци от техните родители в Съединените щати. "Внезапното насилствено разделяне на децата от родителите е дълбоко травматично и за двете страни. Казано просто, всеки ден, когато не успяваме да върнем тези деца на родителите си, ние увеличаваме вредите и увеличаваме последствията за целия живот не тези деца."

"Ако се фокусираме повече върху основите на ранното учене, започвайки от ранна детска възраст, ще получим много по-добри образователни резултати, ще имаме по-добре образовано и по-квалифицирано население и ще плащаме по-малко за това," настоява той.

Новак Джокович се надява, че научноизследователската работа, финансирана от неговите спортни триумфи, ще продължи да подобрява живота на малките деца дълго след като остави тенис ракетата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ