12 причини да бъдем оптимисти за 2021 г., според Бил Гейтс

12 причини да бъдем оптимисти за 2021 г., според Бил Гейтс

12 причини да бъдем оптимисти за 2021 г., според Бил Гейтс

Още през 2015 г. основателят на Microsoft Бил Гейтс предупреждава, че най-голямата заплаха за света в краткосрочен план е глобална пандемия. Неговата прогноза се сбъдва, като пандемията от коронавирус се превърна в причината за смъртта на над 1,7 млн. души.

Не, Гейтс не е нито източникът на цялата човешка мъдрост, нито пък е безгрешен. Той обаче е инвестирал много време и пари в борбата с пандемията, което ме накара да обърна специално внимание на неговата прогноза за позитивните неща, които според него „ще направят 2021 г. по-добра от 2020 г.“, пише Бил Мърфи-младши за Inc.com. Това са 12-те фактора, заради които трябва да бъде оптимисти за следващата година:

1. Скоростта на разработване на ваксини

Като първа причина за оптимизъм основателят на Microsoft отбелязва скоростта, с която фармацевтичните компании създадоха и тестваха ваксини срещу COVID-19.

„Хората никога не са постигали по-голям напредък в борбата с някакво заболяване в рамките на една година, отколкото през 2020 г.“, пише Гейтс в своя блог, като добавя, че обикновено създаването на ваксина може да отнеме десетилетие. „Този път бяха разработени няколко ваксини за по-малко от година“, добавя той.

2. Повечето хора приеха носенето на маски и поддържането на социална дистанция

 Ние далеч не сме достигнали 100-процентово носене на маски и спазване на правилата за дистанция, но според Гейтс като цяло хората са приели тези практики присърце и се стараят да ги спазват.

Той се надява, че тези мерки ще продължат да „забавят разпространението на вируса и да спасяват животи“, докато ваксините достигнат до по-голям брой хора.

3. Решенията стават по-глобални

Пандемията е световен феномен, като филантропът милиардер се надява, че тя ни е показала нуждата от сътрудничество и вземането на решения на глобално ниво.

4. Надеждата за повече ваксини

По-рано тази година Гейтс каза, че планира да инвестира в производствения капацитет на седем потенциални ваксини, очаквайки само две от тях да бъдат ефективни.

След одобряването на две ваксини в САЩ, Гейтс вече очаква броят на ефективните препарати за борба с короанвируса да продължи да нараства и през следващата година.

5. Появата на споделен финансов риск

Една от основните причини за традиционно бавното разработване на ваксини е финансовият риск, които поемат компаниите, когато се захващат с подобен проект. Гейтс обнадежден от факта, че тази година много институции подадоха ръка на тези компании, за да споделят финансовия риск.

„В някои случаи това бяха държавни правителства, като например тези на САЩ и Германия. В други случаи този риск поеха групи като Коалицията за иновации в областта на епидемичната готовност (CEPI), която бе основана от нашата фондация и от партньори от държавния и частния сектор“, коментира Гейтс.

6. Споразуменията между конкуренти

След разработването на ефективни ваксини светът е изправен пред следващото голямо предизвикателство – тяхното производство. Глобалният производствен капацитет ще трябва да се удвои в рамките на една година, за да бъде покрито търсенето.

Според Гейтс окуражаващо в случая е развитието на споразумения за общо производство между различни фармацевтични компании.

„Човек не може да преувеличи важността на тези необичайни споразумения. Представете си Ford да предложи една от фабриките си на Honda, за да може японската компания да ускори производството на своите автомобили“, пише Гейтс.

7. Логистиката за разпространението на ваксини

Производството на 5 до 10 млн. дози ваксина е трудно само по себе си, но доставянето на тези ваксини до хората в нужда превръща целия проект в едно наистина мащабно предизвикателство.

„Това е както логистичен, така и финансов въпрос“, отбелязва основателят на Microsoft. Според него все още има много неразрешени въпроси по разпространението на ваксините, но той се надява, че експертите ще се справят със задачата и че богатите страни ще помогнат на по-бедните

 8. Победа над скептицизма

Дори преди пандемията от COVID-19 гледаха с недоверие на ваксините. Преодоляването на този скептицизъм е голямо предизвикателство.

„Множеството конспиративни теории около ваксините, включително и такива, в които участваме с Мелинда, не помагат за преодоляването на този скептицизъм“, пише Гейтс, като добавя, че се надява отговорните лидери – политиците, учените и лекарите да успеят да убедят хората в нуждата от ваксинация.

9. Откриването на лекарства за COVID-19.

Основателят на Microsoft отчита напредъка в намирането на лекарства срещу коронавируса като едно от нещата, за които е истински благодарен, давайки пример с кортикостероида дексометазон, който намалява смъртните случаи при тежко болни от COVID-19.

Подобно на ваксините, голямото предизвикателство и при другите лекарства е производството и дистрибуцията.

10. Напредък в методите за тестване

В своя блог Гейтс тръби развитието на по-малко инвазивни тестове за короанвирус.

„Още миналата седмица имаше новини, че Aгенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) е одобрила средство за диагностика, което може да бъде използвано у дома, без да се изпращат проби на лаборатория. То работи подобно на тест за бременност“, пише той.

11. По-малко проблеми за развиващите се страни

„Едно нещо, за което се радвам, че моя прогноза не се сбъдна, или поне се надявам да не се сбъдне в бъдеще, е че COVID-19 ще има опустошителен ефект в по-бедните страни“, пише Гейтс, като добавя, че нивата на заразяване и смъртност в Субсахарска Африка са по-ниски от тези в САЩ и Европа.

12. Сътрудничеството в световен мащаб е добро

Според Гейтс страните по света до голяма степен са успели да загърбят различията си и да обединят усилията си в борбата с пандемията. Това го кара да бъде оптимист по отношение на справянето с други глобални предизвикателства.

„Глобалното сътрудничество е една причина, поради която съм оптимист за следващата година, и то не само по отношение на поставянето на пандемията под контрол. Смятам, че световната общност може да предприеме важни стъпки и в борбата с едно от другите големи предизвикателства на нашето време – климатичните промени“, пише той.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ