Учени от "Харвард": Скромното самохвалство не е добра стратегия

Учени от Харвард: Скромното самохвалство не е добра стратегия

Учени от "Харвард": Скромното самохвалство не е добра стратегия

Така нареченото "скромно" или "смирено" самохвалство е съвременно явление, породило се много отдавна, но увеличено многократно и разпространено чрез смартфоните и социалните мрежи. Редица наблюдатели го смятат за дразнещо. То дори предизвика вниманието на учени от "Харвард". 

Изследователите на Harvard Business School Франческа Джина и Майкъл Нортън обърнаха внимание на явлението и решиха да проведат серия от проучвания за него. Те направиха общо 9 изследвания, включвайки над 1000 души и обхващайки 740 туита в социалната мрежа Twitter, за да изведат заключения за него, разказва Business Insider. Основият им извод е, че този тип поведение е "огромен провал".

За какво точно става дума?

Още Джейн Остин в "Гордост и предразсъдъци" пише "Нищо не е така измамно като подчертаната проява на смирение. Това често е само пренебрежение към чуждото мнение и понякога индиректно самохвалство". 

Съвременен пример е когато човек напише в мрежите "Не мога да повярвам, че всички те се сетиха за мен да ме номинират за... тази награда и искат аз да говоря пред хияди хора...". 

Темата е счетена за достатъчно важна да предизвика интереса на учените от "Харвард", защото на студентите от HBS се препоръчва да се научат да разказват в бъдеще своите лични постижения, но това трябва да се случва не така, че да предизвикват раздразнение в ответната страна, а уважение и симпатии. 

Оказва се, че хората често си мислят, че смиреното хвалене на самия себе си е ефективен начин да се постигат лични цели. Учените в изследванията си достигат до извода, че то се проявява в две форми: 1.) основано на скромността твърдение - "Не мога да повярвам, че мога да си позволя да летя тук, в първа класа" и 2.) основано на оплакването твърдение "Мразя когато първа класа не е изобщо различна от останалата част от самолета. #пропилянипари".  

Изследването е озаглавено в оригинал "The proliferation of humblebragging in social media, the workplace, and everyday life". 

Със своите девет различни изследвания учените от HBS достигат един прост извод: самохвалството под някаква форма не ни прави по-харесвани. Другите усещат, че показаната скромност е неискрена.

Познавате ли такива хора? 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ