Защо не замръзват крачетата на пингвините?

Защо не замръзват крачетата на пингвините?

Защо не замръзват крачетата на пингвините?

Пингвините са интересни и уникални създания. Освен че са единствените птици на планетата, които могат да плуват, но не могат да летят, от всички съвременни птици само пингвините ходят изправени. Но от особен интерес е способността им да оцеляват в едно от най-неблагоприятните места на Земята - Антарктика. Средната годишна температура в района на Южния полюс е само -49,3 градуса по Целзий, а рекордът там е -89 градуса по Целзий. Нека да добавим и поривистият леден вятър, чиято скорост достига понякога 100 м/ сек. и получаваме условия, в които изглежда просто невъзможно да се оцелее.

Въпреки това цялата крайбрежна част на континента Антарктида е обитавана от огромни императорски пингвини и пингвини Адели. Повечето от живота си, тези птици прекарват във водата, понякога гмуркайки се на дълбочина до 500 м в дълбините на ледената вода, докъдето не прониква дори лъч светлина.

Природата се грижи за тяхното оцеляването, осигурявайки им уникален механизъм за терморегулация. За да запазят топлината си в такива тежки условия, пингвините са подплатени с дебел слой подкожни тлъстини (до 3 см), а отгоре са облечени с три пласта водоустойчиви пера, равномерно покриващи цялото тяло.

Този "костюм" е надеждна защита от намокряне, освен това въздухът между перата позволява да се запазите топлината на тялото и във водата и на сушата.

Особено внимание трябва да се обърнем на топлообмена в най-незащитените части от тялото на пингвините - краката. Защо те не замръзват? Това е невероятно! 

Въпреки липсата на достатъчна защита крачетата на птиците не замръзват, което им позволява да стоят с часове, дни и седмици на студа или да плуват в ледените води. Спасява ги един уникален начин на топлообмен, който пречи на загубата на топлина. Артериите, които изтласкват топлата кръв в крайниците, са разположени необичайно близко до вените, които връщат охладената кръв обратно. Така всъщност топлината не се губи навън, а се прехвърля към венозната кръв, запазвайки топлината на пингвинските крачета.

Температурата на краката на антарктическия пингвин обикновено е около 4 градуса - само няколко градуса над температурата на замръзване на водата. Но тя е достатъчна, за да ги пази топли и да позволи на птиците да се движат свободно по сковаващия лед. Ако краката им бяха малко по-топли, вероятно щяха да образуват локвички по леда. 

Източник: ABC Fact

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ