11 основни индустрии са значително засегнати от пандемията

11 основни индустрии са значително засегнати от пандемията

11 основни индустрии са значително засегнати от пандемията

Пандемията от коронавируса има от значително до много тежко влияние в 11 основни индустрии. Това сочат обобщени данни на медийната агенция Argent, свързани с проблемите и последиците от COVID-19.

[[{"fid":"352980","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":478,"width":702,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Avasant

Разработеният Индекс за влиянието на коронавируса (Coronavirus Impact Index) на базираната в Лос Анджелис консултантска фирма Avasant разглежда влиянието на проблема в четири измерения – персонал, операции, верига на доставки и приходи.

Туризъм и транспорт

Към момента бизнесът, обвързан с пътувания и туризъм, е изправен пред загуби, които вероятно няма да могат да бъдат възстановени. След като пандемията приключи, ще е нужен поне 10-месечен възстановителен период за туристическата индустрия.

Транспортът като цяло е много силно засегнат заради ограничения за пътуване. Макар и градският транспорт да продължава да функционира почти нормално, приходите намалявата заради силно намалелия брой пътници.

Строителство

В строителството за момента сривът не е много силен, тъй като работата по обектите не е забранена. Голямо значение има продължителността на спирането на сделките с имоти; това, заедно с неизбежното отлагане на инвестиционни решения, ще даде ефект през 2020 година.

Забавянето на инвестициите и силно намаленото търсене вероятно ще се отразят негативно върху сектора, най-вече през второто полугодие.

Недвижими имоти

Краткосрочната прогноза за пазара на недвижими имоти в Европа и България включва:
▪ Увеличаване на свободните офис площи, в резултат на което наемните нива ще се окажат под натиск и вероятно цените ще намалеят. 14% от наемателите на офиси в България планират да спрат плащането на наем, като всички те в моменат са приложили мярката работа от вкъщи почти изцяло или в голяма степен;

▪ Завръшването на новостроящите се офис проекти ще бъде забавено или отложено, в това число и предвидените откривания на луксозни 5-звездни хотели в София;

▪ Набиращите преди кризата популярност споделени работни пространства също ще бъдат засегнати, като е възможно да се стигне до оттегляне от пазара на някои от участниците.

Автомобилен сектор

Въздействието на кризата върху този сектор ще е с известно забавяне. В него доставната верига и дългосрочното планиране са от първостепенна важност, а те са засегнати от извънредните мерки по цял свят. Ако приемем, че в Европа спадът ще е съизмерим на прогнозирания спад в САЩ, то според продължителността на пандемията загуби между 5% и 20% могат да се очакват и у нас. Някои от основните заводи на производителите в настоящия момент са преустроили производствата си за продукти, необходими за справяне с пандемията: респиратори, пречистватели на въздух, предпазно оборудване и т.н.

Търговия

В настоящия момент търговският сектор не е много тежко пострадал, тъй като малка част от него продължава да работи. Степента на отражение на пандемията е различна върху различните сегменти на търговията. Хранителните стоки, битовата химия и продуктите за лична грижа са по-малко засегнати, докато луксозните стоки вече страдат силно.

Дългосрочно свиването на доходите на населението и намаляването на търсенето поради последващата икономическа криза неизбежно ще се отразят тежко сектора. Съществува и допълнителен риск от нарушени вериги на доставка, спрени производства и недостиг на основни суровини, което може да доведе до дефицит на някои стоки.

Холдингът Inditex, който включва и ZARA, най-големият търговец на дрехи в света, обяви спад в продажбите си в световен мащаб от 24% само между 1 и 16 март.

Електронна търговия

Пандемията COVID-19 се отразява силно и на електронната търговия. Търсенето на фразата "онлайн пазаруване" глобално се е увеличило 20 пъти само през втората седмица на месец март. Динамиката е много голяма, а ефектът зависи пряко от типа продукт, който се предлага.

В онлайн търговията на дребно 65% от компаниите у нас очакват пандемията да доведе до спад в продажбите и освобождаване на персонал; 94% изпитват практически проблеми с продажбите и доставките през граница. Повишен интерес има към онлайн супермаркети, аптеки, дрогерии, както и онлайн магазини за техника – в частност такава, свързана с работата от дома, като някои имат трудности с нарасналия брой поръчки.

При много от предлагащите други типове продукти, например дрехи, полуксозни продукти и др., вече се наблюдава 50-80% спад на продажбите спрямо началото на март.

Промишленост

Очакванията са цялата промишленост у нас да бъде силно засегната поради затруднените доставки на материали и спедицията на продукцията. Българската промишленост зависи силно от стокообмена с Европейския съюз и според продължителността на прекъсване или голямо затруднение за търговски коридори в Европа, възможността този сектор да пострада тежко е сериозна.

Дългосрочно общото свиване на търсенето на големите експортни пазари ще се отрази негативно през втората половина на годината.

Банкови, финансови и застрахователни услуги

Основните рискове за банките са свързани с необслужването на фирмените кредити, и особено тези в секторите туризъм и образование. Спад вероятно ще има и от физическите лица на нови, най-вече ипотечни кредити и обслужването на стари такива ако безработицата се повиши значително. Възможно е загубите на банките от лоши кредити да нараснат двойно.

Приходите от търговски дейности могат да бъдат отрицателно повлияни от намаляващата стойност на финансовите активи като корпоративни облигации и т.н., което ще намали рентабилността.

По отношение на потребителите, тъй като търсенето на цифрови банкови услуги се увеличава, много традиционни финансови институции ще бъдат принудени да ускорят усилията за цифрови иновации.

Въздействието върху банките и другите фирми от финансовия сегмент може да бъде умерено или силно, в зависимост от размера на спада на фондовите пазари и други свързани фактори. Глобално в сферата на застраховането доставчиците на застрахователни полици за анулиране на събития се готвят за лавина от искове от страна на промоутърите.

Професионални дейности и развлекателна индустрия

Силно засегнати непосредствено след въвеждането на извънредните мерки са хората, чиито професии изискват пътувания и директен контакт – стоматолози, водопроводчици, детегледачи, фризьори и козметици, йога инструктори и други треньори, и т.н.
Отбелязан е спад със 70% от ресторанти, кафенета, центрове за забавление, тематични паркове, музеи, библиотеки и киносалони. Развлекателната индустрия и медиите са силно засегнати, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план по отношение на съдържанието, което генерират събитията на живо (спорт, концерти, риалити формати), също така от невъзможността да се снимат нови продукции.

В същото време доходите от филмови студия и кина ще намалеят, тъй като хората избягват театрите. Премиерите на нови филми се забавят. Например премиерата на най-новият филм за
Джеймс Бонд, подходящо наречен „Няма време за умиране“, беше отложена от април до ноември. От друга страна, милиони хора остават у дома, което е предпоставка за нарастване на приходите за стрийминг платформи като Netflix, HBO GO, Amazon Prime, YouTube, Apple TV.

Източници: Avasant, Innovative Sofia, Invest Sofia, Cushman & Wakefield Forton, E-Commerce Europe, S&P Global

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ