Наистина ли музиката представлява универсален език за хората

Наистина ли музиката представлява универсален език за хората

Наистина ли музиката представлява универсален език за хората

Многобройни проучвания са установили, че музиката може да оказва ментално и физическо въздайствие върху хората, пише The Тelegraph. 

Изследователи от Харвард обаче са започнали изследване, целящо да открие, дали може да се определи един вид музика, който да е общоприет. В първото си проучване Самюъл Мер и колегите му накарали 750 интернет потребители от 60 държави да слушат кратки музикални клипове от над 80 различни традиционни общества, а след това да ги класифицират - например като приспивна песен, любовна песен или "лекуваща" песен.

Първите резултати за определянето на универсалните типове песни се оказали неубедителни и рзочроващи за изследователите. Учените се надяват да повторят експеримента, като този път го насочат към хора от изолирани общества, които са имали малък контакт със западната култура и следователно биха могли да мислят различно за музикалните жанрове.

Така или иначе, духовната реакция на участниците в експериемнта категорично потвърждава мощната роля, която музиката има в нашия живот. Един от най-широко изследваните аспекти на музиката е връзката й със стреса

Кори Пелетие от Държавния университет във Флорида преглежда 22 проучвания и стига до заключение, че музиката може значително да намали нивата на стрес, тревожност и на сърдечния ритъм. Дейзи Фанкур от Университета в Роухамптън разглежда ефекта от музиката върху различни мозъчни химикали и открива не само връзката между слушането на музика и намаленото ниво на стрес, но и между слушането на музика и засиления имунен отговор.

Музиката може не само да облекчи безпокойството, но и да се справи с болката, категорична е и Улрика Нилсън от университета Йоребро в Швеция, която преглежда 42 проучвания за ефекта на музиката върху периферната сетивност. 

Ролята на музиката оказва влияние и по време на тренировки. Костас Карагеоргис и Питър Тери от университета Брунел откриват, че музиката увеличава разхода на енергия и вдига настроението, като в същото време намалява възприятието за усилие. С други думи, слушането на музика по време на тренировки, прави упражненията по-лесни.

Важно е обаче да сте наясно с ефекта, който музиката има върху начина ни на хранене. Томас Робалей и екипа му от университета Феърфийлд са пускали бърза и бавна музика по време на вечеря. Те открили, че когато темпото е било бързо, хората са дъвчели по-бързо, но са завършвали храненето по същото време както тези, които са слушали бавна музика. Това предполага, че бързата музика може да насърчи преяждането.

И накрая, има добре известен ефект на музиката върху поведението при пазаруване. Ричард Ялч и Ерик Спангенберг от Университета във Вашингтон показаха, че музиката може да увеличи потребителските разходи, както и удоволствието. Но само ако музиката е подходяща за желаната аудитория и не е твърде силна. Дейвид Харгрийвс от Университета в Лестър допълва, че разнообразието е важно: постоянното повторение скоро започва да дразни.

Музиката ни се отразява по много и разнообразни начини. Въпреки че аспектите, които интересуват Самюъл Мер и неговия екип - темпо, тон, сложност - са важни, има един фактор, който е с предимство пред всички останали. Ако музиката, която чуете, е позната, реакцията ви ще бъде най-силно определена от конкретния спомен, който предизвиква.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ