Учени тръгват към Северния полюс по пътя на Фритьоф Нансен

Учени тръгват към Северния полюс по пътя на Фритьоф Нансен

Учени тръгват към Северния полюс по пътя на Фритьоф Нансен

Германия обяви, че ще организира най-голямата арктическа експедиция в историята през 2019 г., съобщи Би Би Си.

120-метровият кораб "Поларщерн" ще потегли към Северния полюс. Уникалното на експедицията е, че корабът няма да плава, а ще дрейфа с ледовете. Пътуването му ще продължи около година и най-сложната част ще е в периода на полярните нощи.

Целта на експедицията е да изучава климатичните промени, които се случват най-бързо в Арктика.

Миналия месец бе регистрирано най-голямото изтъняване на арктическия морски лед в дългогодишното му наблюдение, а температурите през януари превишаха с няколко градуса обичайните за сезона.

"Намаляването на арктическия лед се случва много по-бързо от прогнозите. Трябва да усъвършенстваме климатичния модел, за да можем да предсказваме възможно най-точно промените“, каза ръководителят на проекта Маркус Рекс.

По думите му след няколко десетилетия ледът в Арктика може да се стопи напълно през лятото. И това ще бъде съвсем друг свят – трябва да проучим дали това е възможно или не, коментира професорът.

Експедицията ще струва 63 млн. евро и в екипа ще участват учени от Германия, Русия, Великобритания и Китай.

Новата мисия е своеобразно продължение на експедицията от 1890-те години на норвежкия изследовател Фритьоф Нансен. Той се опитал да стане първият човек, достигнал Северния полюс с кораб, дрейфащ с движещите се ледове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ