Втори излекуван от вируса ХИВ

Втори излекуван от вируса ХИВ

Втори излекуван от вируса ХИВ

Мъж от Лондон е вторият човек в света, който е излекуван от ХИВ, съобщи Sciencealert.

Той се е подложил на лечение с трансплантация на стволови клетки и вече е прекратил традиционното лечение за вируса.

Мъжът, известен като "пациента от Лондон" е болен от левкемия и е с произход от Венецуела. В тялото му не бе открита следа от вируса, причиняващ СПИН в продължение на 18 месеца, с което стана вторият излекувал се от коварната болест човек. През миналата година за първи път бе съобщено за неговото състояние, но учените не бяха сигурни колко е устойчиво то.

Равиндра Гупта, водещ автор на изследването, публикувано в The Lancet HIV, заяви, че резултатите в момента са "още по-забележителни".

"Тествахме огромен набор от места, в които ХИВ обича да се крие и всички те са отрицателни за активен вирус", каза Гупта пред АФП.

Пациентът, който разкри своята идентичност тази седмица като 40годишния Адам Кастильохо, е диагностициран с ХИВ през 2003 г. и е приемал лекарства, за да поддържа болестта под контрол от 2012 г.

По-късно същата година той е диагностициран с напреднал лимфом на Ходжкин - смъртоносен рак на лимфната тъкан.

През 2016 г. той е претърпял трансплантация на костен мозък за лечение на рака, получавайки стволови клетки от донори с генетична мутация, присъстваща при по-малко от един процент от европейците, което не позволява на вируса ХИВ да се захване за здравите клетки.

Той става едва вторият човек, излекуван от ХИВ, след като американецът Тимоти Браун, известен като "пациентът в Берлин", се възстанови от ХИВ през 2011 г. след подобно лечение.

Изследователите предупредиха, че пробивът не представлява общо лекарство срещу ХИВ, което води до близо един милион смъртни случаи всяка година, а е по-скоро изключение.

Лечението на Кастильохо е било "краен случай", тъй като ракът в кръвта му вероятно би го убил без присаждането на стволови клетки, според Гупта.

Лекарят в Кеймбридж каза, че има "няколко други" пациенти, които са били подложени на подобно лечение, но които са били малко по-далеч от ремисия. "Вероятно ще има и други излекувани, но това ще отнеме време", каза той.

Понастоящем изследователите трябва да преценят дали пациентите, страдащи от резистентни към лекарства форми на ХИВ, могат да бъдат допуснати за трансплантация на стволови клетки в бъдеще, нещо, което Гупта каза, че изисква внимателно етично обмисляне.

"Ще трябва да претеглим, че има 10-процентов шанс за смърт от извършване на трансплантация на стволови клетки срещу това какъв би бил рискът от смърт, ако не направим нищо", допълва лекарят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ