Най-старото кино у нас може да стане търговски център

Най-старото кино у нас може да стане търговски център

Най-старото кино в България и едно от най-старите в Европа е на път да се превърне в офис сграда, апелира bTV. Става дума за кино „Модерен театър“ на бул. “Княгиня М. Луиза“ в София.

Построеното през 1908 г. от архитект Димитър Начев, по поръка на италианския предприемач Карло Вакаро, киното е било домакин на първия български филм „Българан е галант”. До 1944 г. всички родни продукции са се прожектирали първо там.

Киното не е обявено за паметник на културата, въпреки че сградата е строена през 1908 г. В момента статутът на киното е „паметник от местно значение”, което задължава собственик единствено да запази външния облик на сградата. 

От години бившият директор на Националния филмов център Георги Чолаков се бори сградата да стане паметник на културата и да се стопанисва и управлява от МК или НФЦ.

Докато текат бавните процедури, настоящият собственик „Кохав Дивелъпмънт” работи по проект за превръщането на киното в търговски център. Фирмата няма контакти. Проследяват се имената на грузински граждани като евентуални собственици, но те официално не са коментирали намеренията си .

„Може би МК наистина чака да се подпали тази сграда и да бъде унищожена”, коментира Чолаков пред bTV, опасявайки се сградата да не последва съдбата на други емблематични обекти в страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Украйна ще внася втечнен природен газ от Гърция през предстсоящата зима
Васил Терзиев: Повишението в цените за паркиране е отлагано от 2016 г. и отразява реалната инфлация
Финландският президент Стуб: Малко вероятно е да има примирие в Украйна преди пролетта
Британският вътрешен министър Шабана Махмуд обяви радикални реформи в системата за убежище, вдъхновени от Дания
Освободеният във Венецуела френски гражданин Камило Кастро се завръща у дома
ДКСБТ отчита спад в цените на плодове, зеленчуци и основни храни у нас
21-годишно проучване свързва пародонтозата и кариесите с повишен риск от инсулт
Япония подготвя икономически пакет за над 17 трилиона йени