БЛС готви алгоритъм за по-малко лекарски грешки

БЛС готви алгоритъм за по-малко лекарски грешки

БЛС готви алгоритъм за по-малко лекарски грешки

„Специална юридическа структура към Българския лекарски съюз ще подпомага лекарите при тяхната защита в случаи на нарушения“. Това обяви в ефира на БНР председателят на Столичната колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев.

От съсловната организация настояват още лекарите да могат да наказват финансово колегите си за нарушения, преди да се стигне до прокуратурата и следствието. До средата на годината се очаква да са готови и правила за добра медицинска практика, които да бъдат за лекаря алгоритъм за защита и предпазване от грешки. Столичната лекарска колегия ще оказва финансово подсигурена юридическа помощ на колега при възникнал инцидент. По данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ лекарските грешки у нас са 8.5%.

„Терминът лекарска грешка може да се употребява от медиите едва при наличие на съдебно решение. Можем да кажем несполучлив ход на лечението или несполучлив резултат от решението. Но този човек, който 30 години е градил практиката си като лекар, да го обвиниш, че е сгрешил и след три дни да се разбере, че това не е така, вече не можем да върнем нещата назад. В обществото, в съзнанието на отделния човек остава, че този лекар е сгрешил“, обясни председателят на Столичната колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев.

„Не са малко делата срещу лекари у нас. Много от тях са заради липса или не докрай разяснено информирано съгласие. Лекарската грешка би трябвало да е непредпазливост, немарливост, лекомисленост, своеволие, на моменти и некомпетентност, но нашият наказателен закон е предвидил, че такава наказателна отговорност може да се носи само за непредпазливи деяния. Няма умишлена лекарска грешка“, уточнява адвокат Иван Сотиров, който признава, че е заставал и от двете страни на барикадата и е защитавал както лекари, така и пациенти. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ