Чаша мляко, яйца, плодове - къде закуската е най-достъпна по света

Чаша мляко, яйца, плодове - къде закуската е най-достъпна по света

Чаша мляко, яйца, плодове - къде закуската е най-достъпна по света

Независимо дали бъркани, на омлет или пържени „на очи“, яйцата са основна част от закуската навсякъде по света. Но не всички могат да си ги позволят. Това споделят авторите на годишния глобален „Индекс на закуската“, съставян от Bloomberg. Индексът отчита достъпността до „стандартна закуска“, състояща се от чаша мляко, яйца, плодове и две филийки хляб – в големите финансови центрове по света. Изследването мери съотношението между предполагаеми ежедневни разходи и времето, необходимо за „заработването“ на продуктите по дефиницията за стандартна закуска на Bloomberg.  Така, най-достъпна се оказва закуската в Женева. Стандартното сутрешно хранене там е на стойност - 1,45 долара и е 0,8 % от ежедневния доход. На второ място е  Дубай със стойност на закуската - 0,97 долара, която обаче е с малко по-висок процент от ежедневния доход - 0,96%. Трета е столицата на Швейцария Берн, където стандартната закуска е на стойност 1,44 долара и е 0,96% от дохода.

Общо 5 швейцарски града са в Топ 20 на индекса. Всички те се качват нагоре в рейтинга в сравнение с първото му издание през 2017 година, благодарение на това, че доходите на жителите им растат по-бърдо от цените. Анализаторите отбелязват, че с повишаването на доходите, делът на разходите за храна намалява, дори и продуктите да поскъпват. Сред големите американски градове, Сан Франциско, Бостън и Хюстън предоставят най-достъпни закуски, докато Маями и Филаделфия изпадат надолу в класацията дъното.

30-те града с най-малко достъпни закуски са концентрирани предимно в Южна Америка, Източна Европа, Югоизточна Азия и Африка.

Стандартната закуска е най-скъпа в Хамилтън, Бермудските острови – 4,45 долара. 

Индексът би показал още по-впечатляващо несъответствие, ако в него бе включена и венецуелската столица Каракас. Тя обаче бе извадена тази година от рейтинга поради хиперинфлацията и сложната валутна ситуация в страната. "Хората там не мислят за закуска, обяд и вечеря. Те мислят дали ще имат пари да си купят поне една порция храна на ден", казват авторите на изследването.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ