Децата пропускат учебен материал заради грипа, от МОН спокойни, щели да наваксат

Децата пропускат учебен материал заради грипа, от МОН спокойни, щели да наваксат

Децата пропускат учебен материал заради грипа, от МОН спокойни, щели да наваксат

Грипната епидемия затваря всички столични училища от днес до 5-и февруари. Празни от днес остават и класните стаи в областите Кърджали, Хасково, Бургас и Благоевград, където е обявена грипна епидемия. В област Бургас и общините Севлиево, Трявна и Дряново децата също не са на училище. От утре и децата в Пловдив също излизат в грипна ваканция. Обявяването на грипна ваканция става по решение на регионалните здравни инспекции. Ваканцията, макар и добра за здравето на учениците, означава и повече учене в следващите дни, за да се покрие бързо пропуснатия материал.

„Учителите имат опит и могат да преценят как материалът да бъде наваксан. Колегите могат спокойно да направят ново разпределение на работата си, така че да няма ощетени ученици по отношение на материала“, коментира в ефира на bTV  зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова. Тя изтъкна, че най-важното в тази ситуация е, да се спре разпространението на грипа и посъветва децата да не се събират на големи групи.

Относно притесненията на родителите на седмокласници във връзка с промяната в матурите по математика Таня Михайлова коментира: „Някои задачи се решават за минута, а други за повече в зависимост от естеството им. Тази година няма да бъдат 25 задачи, а 23 за същото време, както предходната година. Тоест ще има повече време. Във втората част на изпита ще бъдат три задачи. Готови сме на диалог, но трябва да се доверим повече на учениците. Те ще се справят и нека възрастните да не проектират страхове си върху децата. Те знаят и могат".

Припомняме, че основната тревога на родителите беше малкото време, с което разполагат децата за решаване на задачите. Основното им притеснение беше, че в първия модул те имат само 60 минути за решаване на 20 задачи. Тече петиция, която вече е събрала над 800 подписа. Родителите на четвъртокласниците пък недоволстват от новите промени в изпита по български език, тъй като децата ще пишат диктовката от аудиозапис.

„Осъществяването на аудиозаписа ще става по всички правила, по които трябва да се диктува на учениците от съответната възраст. Затова не трябва да има притеснение. В момента МОН разработва материали, които до края на месеца трябва да са готови. Те ще бъдат изпратени в училищата и по този начин учениците ще имат цял срок, за да се подготвят“, успокои зам.-министърът на образованието и поясни, че по този начин всички ученици ще бъдат поставени при равни условия.

По думите на Таня Михайлова, националното външно оценяване като инструмент в нашата образователна система е изключително важно. „Функциите му са свързани с разработване на политики за подобряване на резултатите. Голяма част от учениците, особено в четвърти клас, продължават в същите училища и чрез изпитите може да се видят техните дефицити“, каза още Михайлова.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ