Дете, родено днес в България, може да развие 68% от потенциала си

Дете, родено днес в България, може да развие 68% от потенциала си

Дете, родено днес в България, може да развие 68% от потенциала си

Едно дете, родено днес в България, може да развие 68% от потенциала си в рамките на един живот. Това показват данните от проучване на Световната банка. 

За първи път Световната банка прави глобална класация на индекса на човешкия потенциал - на личния успех според средата. България се намира на 44 място от 157 страни, предаде БНТ.

Изследването е било представено от главния изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева във видеоконферетна връзка с български медии. Георгиева е в Индонезия, където приключи годишната среща на световната банка и международния валутен фонд, с участието на 180 финансови министри от целия свят.

Индексът на Световната банка измерва човешкия капитал, който едно дете, родено днес, може да достигне до 18-годишна възраст, и разкрива производителността на следващото поколение работници.

Според глобалния индекс, момичетата в България могат да разгърнат 71% от потенциала си, а момчета - 65%. Осредненият индекс за България е 68.

Учениците у нас имат среден резултат от 498 точки по скала, в която 625 представляват високо постижение, а 300 - минимално.

"Какво ни дава този индекс? Той дава видимост на това, колко е важно да се инвестира в човешки капитал. Ако искаме да сме богати утре, трябва да инвестираме в децата си днес", коментира Кристалина Георгиева.

На първо място в класацията са Сингапур, държавите от Южна Азия и Европа.

"Имаме 28 страни, които по свое желание искат да бъдат между първите и да търсят прагматично пътища за повишаване на своя човешки капитал", посочва Георгиева.

Световната банка и МВФ прогнозират и леко забавяне на ръста на глобалната икономика - от 3,9 на 3,7% тази година. "Най-голямата тревога е свързана със световната търговия. И това, че все още нямаме яснота за решаване на разногласията между Китай и САЩ", казва още Кристалина Георгиева.

На срещата на финансовите в Индонезия, в която участва и българският Владислав Горанов, са били обсъдени и мерки за справяне с климатичните промени: инвестиции в нисковъглеродни технологии и остойностяването на емисиите им, за да е ясна цената на всеки проект.

Световната банка е решила да отпусне заем до 1 млрд. долара на Индонезия за възстановяване след земетресението и последвалото цунами, които взеха хиляди жертви.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ