Държавата с компенсации за родители, чиито деца не са приети в градина

Държавата с компенсации за родители, чиито деца не са приети в градина

Държавата с компенсации за родители, чиито деца не са приети в градина

Парична компенсация ще получават родителите на деца от 3-годишна възраст до първи клас, ако не са приети в детска градина. Това решиха окончателно депутатите с поправки в Закона за предучилищното и училищното образование. Средствата са за компенсиране на разходите за отглеждането и обучението на децата, но не могат да надвишават средния месечен размер на средствата от държавния бюджет за издръжката на дете в общинските и държавните детски градини. Няма да има подоходен критерий при изплащането на компенсациите. 

Освен това, детската градина ще стане задължителна и за 4-годишните от 2023 г. Досега това важеше за 5 и 6-годишните. До началото на учебната 2023/2024 г. пък общините се задължават да създадат условия за осъществяване на предучилищното образование. 

"Предучилищната възраст между 3 и 7 години е ключова за детското развитие. Тогава се формират социално-емоционалните, когнитвните, езиковите умения. Тази възраст е още по-критична за децата, чийто майчин език не е български. Има голяма разлика между децата, които са посещавали детска градина и тези, които не са посещавали. Най-често тези деца влизат с дефицити в първи клас, те не могат да бъдат компенсирани и отпадат", обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

"Принцип на задължителност има във всяка образователна система и той е необходим, за да гарантира правото на децата. Правото на децата се гарантира чрез задължение на родителите. Каквито и социални придобвки да има, ако липсва отношението на родителите, не можем да постигнем пълен обхват. Това е интеграционна мярка", добави той.

Предучилищното образование ще се осъществява предимно в детските градини, но и в училщата, които могат да приемат повече деца. 4-годишните ще могат обаче да ползват базата на училището, за да се обучават, само ако в населеното място няма детска градина. При епидемична обстановка обучението пък ще може да преминава онлайн, но родителите също ще трябва да участват в него. Онлайн обучение по време на пандемията тази година не се въвело за децата в детските градини, защото от министерството не искали да ги държат пред екраните, заяви пред депутатите образователният министър Красимир Вълчев. 

Електронно обучение се въвежда и за учениците, когато заради извънредни обстоятелства не се изисква присъствено обучение. Дава се и възможност на иновативните училища да провеждат присъствени часове на учениците от 5-и до 12-и клас, но да провеждат до 20% от тях онлайн. По желание на ученика или родителя детето ще може да си остава вкъщи и да се обучава онлайн до 30 дни. Това обаче ще става след заповед на директора и по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ.

До 30 дни учениците ще могат да се обучават онлайн и когато има обявена извънредна обстановка, но образователният процес в училището не е преустановен. Условията това да стане са детето да има медицински документ, че присъствието му в училището застрашава неговият живот и здраве, или на хората, с които живее. В случаите, когато училището обаче не може да осигури дистанционно провеждане на часовете, то това ще може да се организира от друго училище, което предлага такова обучение или организира дистанционна форма на обучение, решиха още депутатите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ