Епидемия от морбили върлува в Европа, 17 жертви в Румъния

Епидемия от морбили върлува в Европа, 17 жертви в Румъния

Епидемия от морбили върлува в Европа, 17 жертви в Румъния

Епидемия от морбили (дребна шарка) се разпространява в Европа. Заразата се разраства с най-бързи темпове в съседна Румъния, където вече са регистрирани 3 196 случая на болестта, сред тях и 17 жертви, съобщават от здравно министерство. Освен в северната ни съседка, за голям брой заболели докладват Италия (728 души) и Великобритания (569 души). 

Заболяването морбили, по-известно като дребна шарка, е силно заразно и се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, обрив по кожата и усложнено дишане. Инфекцията се разпространява по въздушно-капков път.

Към момента не съществува заплаха от разпространението на морбили на територията на България, но зЗа да бъдат предотвратени рисковете, Министерството на здравеопазването е изпратило до Регионалните здравни инспекции указания за предприемане на предпазни мерки.

Всички общопрактикуващи лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на пациентите си на възраст от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили. Наложително е откритите неимунизирани да бъдат обхванати с една доза комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, подчертават от здравно министерство.

Обърнато е внимание на всички лекари, работещи в лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ да следят за  ранното откриване на признаците на морбили и бързи действия по изолация, диагностика и лечение.

Според последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, в страните от ЕС най-висока е заболеваемостта от морбили  във възрастовата група до 1 година и в групата 1 – 4 години. 81 % от всички заболели са неимунизирани, 8 % са имунизирани с 1 доза, 4 % са с данни за имунизация с 2 и повече дози, а 7 % са с неизвестен имунизационен статус.

Поради ненавършена имунизационна възраст, най-много неваксинирани деца (98 %) има сред кърмачетата, които са  особено уязвими към заболяването и са най-добре защитени от колективния имунитет при поне 95 % имунизационен обхват с 2 дози морбилна ваксина.

Според българския имунизационен календар предотвратяването на заболяването се осъществява с комбинирана ваксина срещу Морбили – Рубеола – Паротит (МРП), чието поставяне е задължително. Пълен имунитет се изгражда, когато децата бъдат обхванати с две дози, като първата доза се поставя на 13-месечна възраст, а реимунизацията се прави на 12 години, подчертават от здравно министерство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ