Искам да се пенсионирам. Но къде?

Искам да се пенсионирам. Но къде?

Искам да се пенсионирам. Но къде?

Глобалният туризъм плавно ще се възстановява и ще достигне предпандемичните нива не по-рано от 2024 г., е прогнозата на Световната туристическа организация (UNWTO). Много хора нямат търпение отново да стегнат куфари и да забравят ограниченията, наложени от пандемията. Особено това важи за възрастните, на които им предстои пенсиониране и искат приключението да продължи. Данни на Администрацията за социално осигуряване на САЩ (SSA) сочат, че над 700 000 американци получават пенсиите си в чужбина. Патриша Дохърти представя 10 най-добри места за пенсиониране от Европа до Южна Америка на страниците на списание Travel+Leasure. В статията си тя посочва, че здравните грижи, визовите изисквания, местната култура, данъците и разходите са важните критерии при вземането на решение. „С толкова много съображения е наложително да потърсите професионален съвет, а съветниците ще ви препоръчат да прекарате поне няколко месеца на избраното място, преди окончателно да се преместите там. Държавният департамент на САЩ също е отличен избор за всеки, който обмисля пенсиониране в чужбина”, препоръчва авторът.

1. Панама

Тази централноамериканска република се превърна в дестинация за пенсиониране, отчасти поради близостта си до САЩ, отчасти заради климата и гостоприемството на местните. Издръжката на живот може да отговаря на повечето бюджети в зависимост от местоположението и стила на жилището.

Местният парламент направи пенсионирането в Панама особено привлекателно с въвеждането на т.нар.пенсионната виза – доказателство за пенсионен доход от поне 1000 долара на месец. Притежателят и може да разчита на редица предимства, включително отстъпки за различни услуги и освобождаване от данъци при внос на стоки за бита. С валиден паспорт посетителите могат да останат за три месеца, но за постоянно пребиваване местeн имиграционен адвокат трябва да се справи с подробностите.

Панама има двустепенна здравна система с обществени и частни болници, клиники и лекари, като и двете изискват доплащане за услуги, извън публичната система. Повечето пенсионери избират частната система, която предлага отлични грижи и удобства на разумни цени, покрити от частна застраховка или осигуровки. 

2. Португалия

Португалия се превърна в една от най-популярните дестинации за пенсиониране през последните години не само за европейците. Мекото време, прекрасната природа и приветливите граждани са някои от причините. Имотите и общите разходи за живот са разумни, с вариации в зависимост от мястото, където ще се установите. Разходите за Лисабон и Порто са с около 50% по-ниски от тези в Ню Йорк, като животът в Порто е малко по-евтин в сравнение със столицата.

Законно пребиваващите могат да се регистрират в Националната здравна служба за достъп до държавни болници и здравни центрове, като плащат за услугите, които ползват. За други здравните грижи обикновено се покриват от частна застраховка. Здравната осигуровка е необходима като условие за получаване на разрешение за пребиваване , заедно с паспорт и доказателство за доходи. Пенсионерите трябва да кандидатстват в местно консулство за разрешение за пребиваване, което е валидно за пет години, а след като изминат, могат да кандидатстват за статут на постоянно пребиваващи.  

3. Доминиканска република

 

[[{"fid":"388563","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":545,"width":810,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Shutterstock

Доминиканската република на остров Еспаньола от най-евтините карибски дестинации за пенсионери. Наемите в столицата Санто Доминго са с 90% по-ниски отколкото в Ню Йорк, а издръжката на живот е с около 55% по-ниска. Само на два часа път от Маями, местоположението му е друго предимство за американските пенсионери.

Тези от тях, които се установят в Доминикана, купуват частни здравни застраховки, тъй като не отговарят на условията за правителствени програми. Качествените здравни грижи в частните болници се предлагат на разумни цени. Доминиканската република също има виза за пенсиониране. Изискуемият минимален месечен доход е поне 1500 долара, за да я получите след проверка на миналото и представен акт за раждане. Пенсионерите могат да влязат в страната с туристическа виза и след това да кандидатстват за виза за пенсиониране. Процедурата отнема няколко месеца.

Повечето емигранти живеят в Санто Доминго и Сантяго, но курортите, като Пунта Кана, Пуерто Плата и Бока Чика, също привличат пенсионери. Някои зони не са безопасни, така че е препоръчително да се проучи преди заселване.

4. Испания

Топлото време, изумителната природа, богатата култура и изобилието на крайбрежни градове превръщат Испания в мечта за всеки пенсионер. Повечето емигранти избират частно здравно обслужване, покрито от застраховка.

В Испания се предлагат няколко различни вида визи – на пенсионери, които идват от страни извън ЕС, обикновено се дава виза за пребиваване. Първото разрешение е за една година, с подновяване до пет години, след което пенсионерите могат да кандидатстват за виза за пребиваване.

Разходите за живот варират в големите градове на Испания, а заселването извън градовете е по-щадящо бюджета. Например в крайбрежния град Аликанте издръжката на живот е с около 48% по-ниска, отколкото в Ню Йорк, а наемите – с около 80 на сто.

5. Коста Рика

Тази централноамериканска страна, богата на тропически гори, плажове и джунгли, където "pura vida" (чист живот) е поздрав, култура и начин на живот, се простира от Карибите до Тихия океан. Издръжката на живот варира в широки граници, но като цяло е разумна. Например в Сан Хосе жилищата са с 83% по-евтини, отколкото в Ню Йорк, а издръжката – с 53% по-ниска. За да станете резидент, програмата Pensionado изисква месечен доход от поне 1000 долара. Тези средства трябва да бъдат преведени в местна банка. За резидентите без пенсия програмата Rentista  поставя условие да декларирате състояние от минимум 60 000 долара или месечен доход от 2 500 долара за поне две години.

Здравните грижи са достъпни чрез публични и частни системи. За жителите се предлага националната медицинска програма (без доплащания или изключения) заедно с опцията за платени частни грижи за самоосигурени лица или платени чрез частна застрахователна полица.6. Малта

15% от населението на тази малка средиземноморска страна са емигранти, предимно от континентална Европа, Австралия и Обединеното кралство, а предимствата на Малта включват климата, местоположението, плажовете и архитектурата. Английският е официален език на острова, тъй като той е бил част от Британската империя. Цената на живот е само с 4% по-ниска, отколкото в Съединените щати, по пък имотите са с около 30% по-евтини. Хранителните стоки и ресторантите са на разумни цени.

Препоръчва се частно здравеопазване, тъй като емигрантите нямат достъп до национално здравно осигуряване. За да получите постоянно пребиваване, визата за "самодостатъчност" изисква да декларирате около 60 000 долара лично състояние, доказателство за медицинска застраховка и придобиване на имот.

7. Еквадор

[[{"fid":"388565","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":545,"width":810,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Източник: Shutterstock

Разположен в северозападната част на Южна Америка, Еквадор е вратата към Галапагоските острови, дом е на активен вулкан и необятна брегова линия на Тихия океан. Издръжката за живот е ниска и това привлича пенсионери, особено тези, които обичат приключенията и ценят природата.

В град Куенка, популярно място за емигранти, разходите за живот са с 66% по-евтини от тези в Ню Йорк, а наемите са с около 88% по-ниски. Еквадор използва щатския долар като своя валута и много хора в големите градове говорят английски.

Цената на здравните услуги е с около 25% по-ниска, отколкото в Съединените щати, качеството е високо и всички граждани и посетители получават гарантирана грижа. Чуждестранните пенсионери могат да се присъединят към държавната система за по-малко от 100 долара месечно за пълно покритие или могат да ползват частна здравна застраховка. Емигрантите могат да получат виза за постоянно пребиваване след поне 21 месеца живот в Еквадор с временна виза. Изисквания за минимален доход, инвестиции в недвижими имоти или банкови депозити се изискват като част от заявлението за временна виза.

8. Мексико

Ниската цена на живот в Мексико и местоположението привличат голям брой пенсионери от Съединените щати и Канада. Страната не е непозната за северноамериканските пенсионери, тъй като е обичана туристическа дестинация. Изборът на местоположение, начин на живот, климат и разходи за живот са необятни, което я прави най-добрата дестинация за пенсиониране за американците, които решат да напуснат САЩ.

Здравните грижи се предоставят чрез две управлявани от правителството програми, които обхващат жители с ниски доходи или изискват плащане на премия. Частните болници и специалисти предлагат евтини и висококачествени грижи, а много пенсионери просто плащат в брой за услуги или поддържат частна застраховка.

Да станеш жител е сравнително лесно, с изисквания за доход от около 2100 долара на месец за временно пребиваване и 2700 долара за постоянно пребиваване. Изискванията за банкова сметка са съответно около 36 000 и 149 000 долара. Временното пребиваване е до четири години с разпоредби за повторно кандидатстване след като изтекат, а заявленията се обработват чрез Мексиканското консулство в Съединените щати (или страната на пребиваване).

9. Колумбия

Тази южноамериканска страна, разположена на северозападния бряг на континента, предлага плажове, тропически гори, планини и красиви градове. Колумбия става все по-популярна туристическа дестинация и много посетители гледат на нея като на дом след пенсиониране.

Цената на живот в Богота е с около 72% по-ниска, отколкото в Ню Йорк, а наемите са с 88% по-евтини.  Разходите варират между градовете и вътрешните общности и се предлагат разнообразни жилища. Здравната система на Колумбия включва модерни обществени и частни болници с висококачествени и достъпни грижи. Планът за обществено здравеопазване е достъпен за граждани и притежатели на национална лична карта, включително чужденци, с плащане на премии. Предлага се и частна застраховка.

Съществуват няколко категории визи, но използваната от пенсионери е т.нар. pensionado. За да я получат кандидатите трябва да докажат минимален месечен доход от поне три пъти минималната заплата в Колумбия. Доходите могат да идват от пенсии, социално осигуряване или спестявания. Необходимият минимум е приблизително 750 долара. След пет години пенсионерите могат да кандидатстват за виза за пребиваване. Чужденците могат да кандидатстват за чуждестранна лична карта, която осигурява достъп до здравната система и други предимства.

10. Флорида, САЩ

Градовете на Флорида са любими убежища за американските пенсионери, заради близкото местоположение, топло време, дългата брегова линия и липсата на държавен данък върху доходите. Разнообразието от градове по бреговете на Атлантическия океан прави Флорида достъпна за повечето пенсионни бюджети.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ