Грижата за домакинството - там е най-голямото неравенство между мъжа и жената днес!

Грижата за домакинството - там е най-голямото неравенство между мъжа и жената днес!

Грижата за домакинството - там е най-голямото неравенство между мъжа и жената днес!

Професионалните неравенства между мъжете и жените в действителност не са намалели от четвърт век и ситуацията няма да се промени, докато мъжете не поемат повече домакински задачи. Това се посочва в новия доклад на Международната организация на труда (МОТ), цитиран от Франс прес.

МОТ посочва в доклада, че разликата в коефициента на заетост между мъжете и жените е намаляла само с два процентни пункта през последните 27 години.

През 2018 година вероятността жените да имат работа е била по-ниска с 26 процентни пункта, отколкото при мъжете, въпреки проучванията, които показват, че 70 процента от жените предпочитат да работят, а не да си стоят вкъщи.

В доклада, който бе публикуван преди Международния ден на жената - 8 март, МОТ подчертава, че е имало няколко фактора, които пречат на равенството при заетостта, като най-голяма тежест сред тях има отглеждането на децата.

"През последните 20 години времето, посветено на отглеждането на децата и на домашните задължения, което не се заплаща, всъщност не е намаляло, а при мъжете то се е увеличило само с 8 минути на ден", заяви директорката на отдела за условията на работа и равенството в МОТ Мануела Томей.

Тя добавя, че с този темп ще са необходими над 200 години, за да се изравни времето, отделяно от мъжете и жените за дейности, които не се заплащат и са свързани с грижата за децата и дома.

Според доклада 647 милиона жени в трудоспособна възраст (или 21,7 процента) в света се грижат за другите на пълно работно време, без да им се заплаща, като този процент достига 60 процента в арабските страни.

Като сравнение само 41 милиона мъже (1,5 процента) извършва подобен род дейности.

В същото време разликата във възнаграждението между мъжете и жените е около 20 процента в света, а в страни като Пакистан и Саудитска Арабия е близо 40 процента.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ