Необходима е спешна модернизация на висшето образование

Необходима е спешна модернизация на висшето образование

Необходима е спешна модернизация на висшето образование

„В контекста на нарастващото разнообразие в обществото, при динамиката на безработицата сред младежта и при темповете на цифровизация е необходима спешна модернизация на висшето образование и адаптиране на учебните програми и модели за кариерно развитие”. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Петър Николов на форума „Университети – бизнес”, който се организира в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.

„Трябва да припознаем и ролята на университетите, която имат и могат да имат, за модернизиране на регионите”, посочи Николов.

Той каза, че в Стратегията за развитие на висшето образование у нас за периода 2014-2020 година се посочва, че желаната насока е за превръщането на България в силен и привлекателен регионален център за модерно висше образование с европейски профил, атрактивен за студенти от Европа и света. Трябва да обърнем внимание и на това, че преподаването в университетите е не по-малко важно от развиването на научна дейност, отбеляза Николов.

По думите му образованието е сферата, в която социалният фактор най-добре се припокрива с факторите на конкурентоспособността и растежа, и то ще продължи да бъде приоритет на българското правителство.

България съвместно с останалите страни членки на ЕС и с ЕК подкрепя връзките между висшето образованието и бизнеса чрез реализацията и участието в редица инициативи. В този контекст предприемачеството, креативността и иновациите ще са новият фактор за измерване на успеваемостта на това партньорство, заяви заместник-министър Петър Николов.

Той съобщи, че държавите от ЕС ще започнат работа по изготвяне на водещите принципи за европейските университетски мрежи, за взаимното признаване на дипломите, за езиковото обучение с цел насърчаване на мобилността, както и за насърчаване на конкурентоспособността на европейските университети в световен мащаб.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ