Облекчават издаването на лични документи

Общество

С цел намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса, правителството ще облекчи начина на издаване на паспорти.

Най-голяма промяна, която Министерският съвет прие днес и ще предложи за гласуване в парламента, е данните за родители, съпруг или съпруга, законен представител и промяна на гражданството да се посочват единствено при издаването на първи документ за самоличност на българските граждани.

Освен това срокът, в който се издават лична карта, паспорт и документ за самоличност на чужденци, получили убежище, статут на бежанец или хуманитарен статут, ще бъде намален. При обикновена услуга той ще се издава до 30 дни, а при бърза - до 10 работни дни.

Регламентира се и срокът за предоставяне на данни от информационните фондове за българските лични документи - до 14 дни от регистриране на искането или подадено писмено заявление.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Кой печели и губи от срещата на върха между САЩ и Китай?