Омбудсманът с особено мнение и предупреждение за "събуждането на спящите акции"

Омбудсманът с особено мнение и предупреждение за събуждането на спящите акции

Омбудсманът с особено мнение и предупреждение за "събуждането на спящите акции"

Омбудсманът Мая Манолова е изпратила становище до Министерството на финансите, в което изразява категорично несъгласие с концепцията за събуждане на "спящите акции" в личните сметки на физически и юридически лица от някогашните бонови книжки на масовата приватизация. 

Сметките са водени от Централен депозитар в т.нар. Регистър А. Концепцията е публикувана за обсъждане на интернет страницата на министерството. До момента стана известно, че идеята е да бъдат събудени акциите на хиляди българи, ако някога са инвестирали в дружества, които не са фалирали към днешния момент, а при хората, които не потърсят акциите си, те да бъдат прехвърлени в общ фонд и в случай, че до 5 години не ги потърсят - да се одържавят. 

Манолова е изложила аргументи срещу мерките, заложени в проекта, с които държавата възнамерява да разреши многогодишния проблем с т.нар. "спящи акции" на граждани, придобити от масовата приватизация, които се намират в неактивни сметки, посочват от пресцентъра на обществения защитник.

"Документът предвижда отнемане на собствеността върху акциите, без съгласие на собствениците и без компенсация", е прочитът на омбудсмана.

"Без да отричам наличието на проблем и необходимостта от неговото разрешаване, не смятам за конституционосъобразно и справедливо отнемането на правата на милиони акционери върху акциите им от масовата приватизация, без компенсация и без да им се даде възможност за участие /достъп/ до очакваните финансови ползи от процеса на "събуждане" на акциите", пише в становището си до МФ Манолова.

Проблемът със "спящите акции" от масовата приватизация засяга близо 2,5 млн. миноритарни акционери в България, а номиналната стойност е около 2-3 млрд. лева, посочва омбудсманът.

Всеки, който е имал бонова книжка, може да провери дали е собственик на акции към днешна дата в сайта на Централния депозитар чрез свой ПИК (персонален идентификационен код) от НАП. Ако има такива, може да ги запази и да остане акционер, или да ги продаде, като към момента за продажбата, която се извършва при финансов посредник - банка или друга страна - се иска такса - общо 15 лв. Концепцията е в бъдеще таксата да бъде намалена. 

В подкрепа на позицията си срещу механизма за "събуждане" на "спящите акции" Манолова изтъква десетки жалби на граждани до нея, в които хората сигнализират за липса на достъпна информация и разбиране, остро критикуват приложената финансова система за раздържавяване на икономиката в България и настояват за институционална подкрепа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ