Над половината пенсионери у нас получават минимална пенсия

Над половината пенсионери у нас получават минимална пенсия

Над половината пенсионери у нас получават минимална пенсия

Над 50% от пенсионерите или повече от един милион души са на минимална пенсия след увеличението в края на годината. Това заяви в ефира на БНТ министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков.

Средното увеличение на пенсиите от 25-и декември е 12,5% или около 65 лв. на човек. Социалният министър уточни, че за всеки пенсионер увеличението е различно в зависимост от осигурителния му статус. Целта е хората да не получават по-малко средства, отколкото получаваха с covid-добавката от 120 лв. през изминалата година.

"Изчисленията ни са такива, че да няма нито един пенсионер, който да получава по-ниска пенсия от това, което е получил през декември. И ако идентифицираме проблем при някоя от групите, която да е ощетена, ние ще коригираме този проблем", каза социалният министър.

От 25-и декември 2021г. всички пенсии се изчисляват по нов начин като коефициентът на тежест на всяка осигурителна година се вдига от 1,2 на 1,35. Социалната пенсия става 170 лв., а минималната се повишава от 300лв. на 370 лв.

"До юни е осигурена и covid-добавка по 60 лв. След това трябва да се търси решение как парите на възрастните да не намалеят със спирането на добавката", изтъкна социалният министър. Той се обяви за отпадането на тавана на пенсиите или поне за драстичното му повишение. "Това обаче няма как да се случи тази година", поясни той.

След последното повишение на пенсиите около 34 000 души остават над тавана на пенсиите, което не е справедливо спрямо тях, изтъкна социалният министър. Гьоков ще настоява таванът на пенсиите да вдига заедно с максималния осигурителен доход. Минималната работна заплата също ще се повиши с приемането на новия бюджет. Все още обаче не е ясно с колко. Според Гьоков, минималната работна заплата трябва да бъде обвързана със средното възнаграждение в страната. Той напомни, че до половин година се очаква да е готова нова директива на Европейския съюз, която да уеднакви механизма за определяне на минималната работна заплата. 

С изготвянето на бюджета социалният министър ще настоява майчинството за втората година от отглеждането на детето да се изравни с минималната работна заплата без да е формално обвързано с нея. Георги Гьоков изрази надежда, че бюджетът за тази година ще бъде приет окончателно до края на февруари. 

Социалният министър изтъкна още, че в момента безработицата е на рекордно ниско ниво от 4,6%. В секторите, засегнати пряко от covid-кризата обаче, тя е много висока като в някои сфери достига до 30%. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Цитат на деня
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша