Пръстовият отпечатък в болниците не се отменя, здравното министерство обжалва решението

Пръстовият отпечатък в болниците не се отменя, здравното министерство обжалва решението

Пръстовият отпечатък в болниците не се отменя, здравното министерство обжалва решението

Здравното министерство ще обжалва решението на ВАС за отмяна на регистрацията в болници чрез пръстовия идентификатор, системата няма да бъде спирана. Това обяви на извънредна пресконференция заместник-здравният министър Ваньо Шарков в отговор на оповестеното решение на Върховния административен съд (ВАС). Тричленен състав на ВАС се произнесе по жалби на пациентски организации, че въвеждането на системата за пръстова идентификация в болниците противоречи на законови норми у нас и в ЕС и реши, че новата система за регистрация противоречи на Закона за здравното осигуряване и европейската директива за трансграничното здравно обслужване.

Само за 15 дни, откакто е въведен пръстовия идентификатор в болниците, са отчетени дейности за 14 млн. лв. по-малко, даде за пример като един от най-важните ефект от промяната, зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков, който е и председател на надзорния съвет на здравната каса. Системата не се отменя въпреки решението на 3-членен състав на ВАС, министерството ще обжалва в 7-дневен срок, допълни той.

Пръстовият идентификатор е въведен с наредба на МЗ като задължителна регистрация на пациентите при прием - хоспитализация, и изписване - дехоспитализация. Откакто работи, има 16 481 хоспитализации по-малко спрямо същия период на миналата година, каза още д-р Шарков. Становището на министерството, с което ще обжалва съдебното решение е, че пръстовият идентификатор само не противоречи на Закона за здравното осигуряване, но е в изпълнение на този закон. "Още преди няколко години въпросният законс е вменил на НЗОК да създаде уникален идентификационен номер за всеки пациент. Сега, това законово разпореждане се изпълнява, като създадената система е единственият безплатен вариант за пациента.", каза още д-р Шарков и поясни, че алтернативен вариант като електронна здравна карта например, би означавал пациентите да плащат такси за издаване както при шофьорската книжка и личната карта.

Зам.-министърът  припомни, че основната цел на пръстовия идентификатор е по-добър контрол върху болничната дейност. Не е нормално при 7 млн. души население у нас всяка година да се отчитат по 2,5 млн. хоспитализации, коментира той и предупреди: "Ако се стигне до отмяна на тази система, бих казал, че се връщаме назад и хора, които не се занимават с истинска медицина, ще могат да продължат да го правят".

Системата с пръстов идентификатор бе изработена от "Консорциум СТЕМО - Гама консулт", която спечели обществена поръчка в конкуренция с "Контракс" с оферта им за близо 400 000 лв. без ДДС и цена на едно четящо устройство - 239 лв. без ДДС. Въвеждането на системата или въпросните 400 хил. лева се плащат от здравната каса, а четящите устройства се купуват от самите болници, като всяка преценява с колко броя от тях трябва да разполага.
Здравната каса няма данни колко устройства за регистрация чрез пръстов отпечатък са купени от болниците до момента. Всяка болница купува различен брой, като най-голямата болница у нас - пловдивската УМБАЛ "Св. Георги" имала 80 устройства.









 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ