Тази нощ местим часовниците с час назад

Тази нощ местим часовниците с час назад

Тази нощ местим часовниците с час назад

В 04:00 часа сутринта на 29 октомври връщаме часовниците си с час назад и се връщаме към астрономическото време. С това астрономическо часово време ще живеем до последната неделя на март следващата година.

Повечето електронни устройства като смартфоните и компютрите ще минат автоматично към астрономическото време.

Най-бързият ефект от смяната на времето е, че утре имаме допълнителен час за неделно доспиване.

Според проучване от 2008 преминаването към зимно часово време води до леко повишение на броя и тежестта на сърдечните пристъпи.  Според учените е по-лесно да се адаптираме към удължаването на деня (когато пътуваме на Запад), отколкото по обратния път (на Изток). Затова удължаването на деня утре с 1 час изглежда е по-благоприятно, отколкото загубата на 1 час при минаването към лято време.

Всички биологични часовници работят с цикъл между 23,30 часа и 24,30 часа за различните хора и се синхронизират всеки ден чрез естествената светлина. Смяната на часовото време леко нарушава тази синхронизация, но адаптацията се случва бързо. Въпреки това усещането е много неприятно – 2/3 от хората казват, че смяната на времето ги потиска.

Според френско проучване връщането към астрономическо време се отразява зле на пешеходците в края на деня. Пътната полиция регистрира пик на инцидентите с увеличение около 40% в първите дни на ноември, в часовете между 17:00 ч. и 19:00. Вероятната причина е, че се стъмва по-рано, но изненадващо ефектът се разсейва, въпреки се денят продължава да намалява.

Първоначалната цел е да се икономисва енергия за осветление. За пръв път сериозно то е предложено от Уилям Уилет в "Пилеене на дневна светлина", публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки сериозното лоби. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война за периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последват примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г. Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 г. От 1999 то продължава до 04:00 в последната неделя на октомври.

Ползата от тази икономия на светлина обаче е абсолютно незначителна – под 0,1%. През Първата и Втората световна война това може и да е вършело работа, но не и днес. Особено при нуждата от отопление през зимата и охлаждане през лятото с климатици.

Смяната на времето създава проблеми и в телекомуникациите, транспорта, земеделието. Ако при хората ефектът на стреса не е добре проучен, съвсем сигурно е, че промяната на времето намалява млякото на кравите например.

Китай през 1992 г. и Русия през 2011 са сред многото страни, които са се отказали от лятното време. В ЕС това е общо и регламентирано. Засега.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ