Пластмасовите прибори под забрана със закон от средата на годината

Пластмасовите прибори под забрана със закон от средата на годината

Пластмасовите прибори под забрана със закон от средата на годината

България върви към постепенна забрана за използването на пластмасови прибори за хранене, чинии, сламки, пръчки за балони и други изделия. Това става ясно от Националната стратегия за управление на отпадъците в следващите 7 години, пусната за обществено обсъждане. От 3 юли влиза в сила евродирективата, която ограничава използването на пластмасови изделия, а българското министерство на околната среда и водите вече подготвя новите законови текстове, като се очаква те да бъдат готови през пролетта. 

За 7 години трябва да намалим почти двойно използването на найлонови торбички. Целта е от 70 средно на човек годишно през 2028 г. бройката да се свие до 40. За да се постигне това, районните инспекции по околната среда и водите ще проверяват търговските обекти всяка година дали за торбичките се плаща такса.

Една от основните цели в стратегията е да се намали образуването на боклуци. Това трябва да стане най-вече чрез кръгова икономика, така че продуктите, които съдържат важни суровини, да не се превръщат в боклук. 

Ще се насърчава по-дългото използване на уреди в домакинствата и те да бъдат ремонтирани, ако се повредят, вместо да се заменят с нови. В документа са предвидени 10 млн. лв. за безвъзмездно предоставяне на домакинствата на компостери за биоотпадъци. Целевата бройка до 2028 г. е 100 хил. 

С 40 млн. лв. ще се финасират проекти на общините за подобряване на управлението на отпадъци, а 50 млн. лв. са предвидени за бизнеса за технологии и нов дизайн на продукти, за да се намали количеството отпадък. Предлага се общините да намаляват патентния данък за фирмите, които следват принципите на кръговата икономика. Търговските обекти, заведенията и организации, които желаят да даряват храна, ще бъдат стимулирани, включително и финансово, като ще се премахне начисляването на ДДС. 

За намаляване на битовите отпадъци общините ще изграждат депа и площадки, както и системи за разделно събиране на опасни отпадъци, като за целта са предвидени 210 млн. лв. Общините трябва да информират хората къде има площадки за предаване на разделно събирани отпадъци и какво може да се оставя на тях, как да се рециклира и събира разделно. 

Производителите на напитки в пластмасови бутилки трябва да увеличат съдържанието на рециклирани суровини, като всички търговски обекти ще са задължени да събират разделно отпадъци.

Друга мярка за намаляване на отпадъците е включването в условията по обществени поръчки за строителство да се използват рециклирани строителни материали.

35 млн. лв. от държавния бюджет ще се дадат за обезвреждане извън страната на препарати за растителна защита, които в момента се съхраняват в складове. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ