Замяната на една електрическа крушка може да спести на българските домакинства 10 лв. годишно

Замяната на една електрическа крушка може да спести на българските домакинства 10 лв. годишно

Замяната на една електрическа крушка може да спести на българските домакинства 10 лв. годишно

Замяната само на една обикновена 60-ватова електрическа крушка с LED осветително тяло от 10 вата може да донесе на едно българско домакинство годишна икономия от 10 лева (5 евро), показват изчисления на Евростат за възможните спестявания на европейските домакинства при потреблението на електроенергия, на база цени за първата половина на 2017 г.

Най-много, или около 15 евро годишно само от смяната на 1 обикновена крушка с LED осветление, могат да спестят домакинствата в Дания, Германия и Белгия, тъй като и цените на електричеството в тези три държави са най-високи в ЕС, отчита европейската статистика.

Според анализа на Евростат цената на еленергията в тези три държави, изчислена на база 100 киловатчаса, е 30 евро в Дания и Германия и 28 евро в Белгия.

По този показател цената на електрическата енергия у нас е най-ниска в сравнение с целия ЕС - 9,6 евро за 100 киловатчаса.

Сред близките ни съседи най-ниски са цените на тока за 100 киловатчаса в Сърбия - 6,6 евро, Македония - 8,4 евро, Турция - 10 евро. В Румъния цената на тока е 12 евро за 100 киловатчаса, а в Гърция - 19 евро.

Сред държавите в ЕС с най-евтино електричество, освен България, са още Литва, Хърватия и Унгария - по 11 евро за 100 квтч, Естония и Румъния - по 12 евро и Малта - 13 евро на 100 квтч.

Експерти: икономисвайте ток "от нищото"

Като се има в предвид, че в един средно статистически апартамент у нас (2 стаи, кухня, коридори, баня, тоалетна), обитаван от четиричленно домакинство, има около 10 осветителни тела, икономисаната сума може да набъбне до 100 лева годишно при спазване препоръката на Евростат.

Според изчисления на енергийни експерти - близо 70 на сто от сметката на подобно домакинство през зимните месеци отива за отопление и затопляне на вода, a останалите около 30 процента се разпределят между охлаждане, готвене, миене на съдове, пране, осветление и други електроуреди.

Енергийните експерти съветват също да икономисваме ток "от нищото" като изключваме от контактите всички електрически уреди, които не ползваме в момента, да използваме "умно" нощната тарифа, както и да изключваме фурната 10-15 минути преди финала на готвенето, с което можем да спестим около 20 на сто от потребяваното електричество.

Освен това - оставени включени и работещи по 10 часа дневно телевизор, лаптоп и настолен компютър, както се случва в много домакинства - консумират общо около 1 киловат или 365 киловатчаса на година, което е приблизително годишен разход от 70-80 лева, изчисляват още експертите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ