Галъп: Кабинетът „Борисов 3“ стартира с 32% доверие

Галъп: Кабинетът „Борисов 3“ стартира с 32% доверие

Галъп: Кабинетът „Борисов 3“ стартира с 32% доверие

Третото правителство на Бойко Борисов започва своята работа при 32% доверие. Това показват данните от от ежемесечната изследователска програма, известна като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“*.

Процентът на доверие към новия кабинет е сравним с нивата от предходния мандат на Борисов, казват социолозите от Галъп.

Недоверието засега е на равнище от 55% и е малко по-ниско от обичайните в последните години стойности над 60%. Съотношението доверие-недоверие дава известен начален комфорт, макар и малък на фона на предишни исторически периоди - по традиция, у нас негативните оценки за институциите надвишават позитивните. В началото на нов мандат обаче ситуацията винаги е по-благоприятна, коментират от Галъп.

Стартовият кредит на доверие на кабинета „Борисов 3“ ще може да се установи с по-голяма точност в следващите седмици и месеци, тъй като обществото тепърва ще свиква със смяната във властта и ще формира началните си впечатления от нея, поясняват социолозите.

Служебното правителство е успяло да внесе известно успокоение – недоверието в правителството е слязло от нивата над 60% от края на предходния мандат „Борисов“ до нива от около и над 50%, сочат още цитирани данни от проучването. Същата тенденция личи и по стойностите доверие в парламента. И там, с идването на служебното правителство, отношението към институцията на Народното събрание става по-благосклонно – отрицателните оценки „слизат“ от нива над 70% в края на предходния мандат до нива чувствително под 70%. Парадоксалното е, че тези по-благоприятни стойности на одобрение в парламента идват в период, когато той на практика отсъства. 

* Политическият и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“ е ежемесечното националнопредставително изследване лице в лице, което повече от четвърт век прави мониторинг на българското обществено мнение. Теренът на изследването в последната вълна беше между 4 и 11 май с интервюирани 819 души в цялата страна. Изследователската програма е независима от външно финансиране и е базирана на национално представителни изследвания с извадка ~800/1000 души на възраст 18+ години. Максималното стандартно отклонение при 50%-ови дялове е между ±3,0-3,5%. Вълната за месец май е проведена в период 4-11 май сред 819 респонденти. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни изследвания на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 г. насам. Възложено, финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл“. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ