Нинова потвърди, закриват Държавната петролна компания

Нинова потвърди, закриват Държавната петролна компания

Нинова потвърди, закриват Държавната петролна компания

 Държавната петролна компания /ДПК/ се закрива, и скоро ще внесем законопроект, свързан със закриването й. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова в отговор на депутатски въпрос в рамките на представянето на проектобюджета за 2022 г. в ресорната парламентарна комисия. Нинова даде разясненията, тъй като ДПК е под шапката на оглавяваното от нея икономическо министерство.

Вицепремиерът съобщи, че остава открит въпросът за съхранението на запасите на горива. "Обсъждаме фирмите, които са длъжни по закон да съхраняват запаси, да заплатят това задължение, тези запаси под формата на средства, а държавата да ги купува, съхранява и да отговоря, за да бъдат те абсолютно гарантирани и да не зависят от частни интереси, от това коя фирма дали ги съхранява, или не. Понякога заниженият контрол в тази сфера показва, че не всички си изпълняват задължението да пазят запаси", каза министърът на икономиката и индустрията.

Затова ние смятаме, че държавата трябва да поеме големия ангажимент, да ги осигури, държавата има достатъчно терени, където да ги съхранява, а фирмите, чието задължение е това, да ги заплащат, допълни Нинова. 

ДПК беше създадена реално през март, 2021 г. по предложение на финансовото министерство, направено година по-рано. Идеята за новото държавно предприятие беше да изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни енергийни продукти. Към ДПК се предвиждаше да има и верига от държавни бензиностанции, за да има държавата механизъм да въздейства конкурентно на нива ценообразуване на пазара на горива.

Проект за ликвидиране на ДПК вече е внесен в деловодството на НС. Той е на депутати от "Демократична България", а мотивите са,  че съществуването на държавното предприятие необосновано от "гледна точка на защитата на държавния и обществения интерес, както и на икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България."  Вносителите смятат също така, че създаването на държавна компания в сектора поражда "сериозни съмнения за злоупотреби и пораждане на корупционни практики".

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ