Лидерите на Западните Балкани съгласни за общ регионален пазар и Зелен дневен ред

Лидерите на Западните Балкани съгласни за общ регионален пазар и Зелен дневен ред

Лидерите на Западните Балкани съгласни за общ регионален пазар и Зелен дневен ред

Лидерите нa страните от Западните Балкани чрез онлайн връзка подписаха декларация относно Общия регионален пазар и декларация относно Зеления дневен ред. Това се случи в присъствието на българския министър-председател Бойко Борисов и премиера на Северна Македония Зоран Заев, които бяха съдомакини на Срещата на върха по Берлинския процес в София. Двата документа са сериозен успех за съвместното домакинство на България и на Република Северна Македония на Берлинския процес, тъй като те обединяват усилията на Западните Балкани за още по-тясното им приобщаване към нормите и стандартите на Европейския съюз, съобщиха от правителствената информационна служба.

Привеждането на региона на Западните Балкани в съответствие с правилата на Единния пазар на ЕС и ангажирането му във всеобхватно регионално сътрудничество е съществен напредък в по-нататъшната интеграция в ЕС. Общият регионален пазар има за цел да свърже икономиките на Западните Балкани чрез свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали. Декларацията насърчава създаването на регионални цифрови, индустриални, инвестиционни и иновационни връзки. По-доброто свързване на икономиките на Западните Балкани в региона и с ЕС изисква силен ангажимент от тези страни за провеждане на реформи, задълбочаване на регионалната икономическа интеграция и развитие на Общия регионален пазар на основата на достиженията на правото на ЕС, за да направят региона по-привлекателна инвестиционна зона. Не на последно място по-дълбоката икономическа интеграция на региона е от полза и за възстановяването му от кризата с COVID-19.

Новата визия за регионалното икономическо пространство е в пълно съответствие с наскоро представения от Европейската комисия Икономически и инвестиционен план за Западните Балкани. Той е важен не само по отношение на финансовата подкрепа за региона, но и във връзка с включването на непосредственото съседство на ЕС в същия процес на възстановяване, през който трябва да преминат всички държави от ЕС.

Декларацията относно Зеления дневен ред за Западните Балкани е в пълен синхрон с водещите усилия на ЕС в борбата с изменението на климата, защитата на околната среда и отключването на икономическия потенциал на зелената, нисковъглеродна и кръгова икономика в региона. Чрез документа страните от Западните Балкани демонстрират своята готовност и ангажираност към постигането на целите на Европейската зелена сделка, чрез значителен принос за амбициозния Зелен дневен ред за региона.

Западните Балкани се ангажират да прилагат действия в пет ключови области:

  1. климат, енергетика, мобилност;
  2. кръгова икономика;
  3. почистване на въздуха, водата и почвата;
  4. устойчиво земеделие и производство на храни;
  5. биоразнообразие.

Това ще даде възможност страните от региона да бъдат активни участници, допринасящи в развитието на политиките на ЕС, а не само в тяхното изпълнение. 

Акцент в изказването на премиера бе, че днешният форум също е белязан от глобалната пандемия от COVID-19, която блокира и преобърна световната икономика, постави на изпитание устоите на националните системи на здравеопазване и социални грижи, но и разтърси ценностните ни системи. 

"Тази пандемия промени дълбоко и необратимо живота и съдбите на хората и в местен, и в регионален, и в национален, и в глобален план. Независимо от предизвикателствата, София и Скопие обединиха усилията си за изпълнение на набелязаните цели и приоритети на съвместното домакинство", категоричен бе Борисов. 

Българският премиер изтъкна подобряването на свързаността във всичките й аспекти - транспортна, икономическа, енергийна, цифрова, свързаността между хората с акцент върху младите, образованието, сигурността. "От ключово значение е също стартирането на съвместен регионален пазар и на Зелен дневен ред на Западните Балкани и други инициативи, допринасящи за по-доброто сътрудничество и разбирателство в региона. За нас е важно в рамките на Берлинския процес да се отдели специално внимание на развитието на инфраструктурната свързаност в региона, тъй като това е кръвоносната система на Балканите, чрез която живеят и бизнесът, и гражданите", отбеляза министър-председателят Бойко Борисов. 

Той добави, че свързаността във всичките й аспекти е от съществено значение за региона, защото чрез нея той ще стане по-силен и по-конкурентоспособен. "Да не забравяме, че Западните Балкани заедно представляват пазар за около 20 милиона души. Това ще даде перспективи на младите хора, които към днешна дата емигрират с бързи темпове и ще се потърси адекватен отговор на демографската криза, регионалното сътрудничество и добросъседските отношения", каза още Борисов. 

Пред лидерите премиерът посочи, че като съвместен домакин на Берлинския процес България е водена от желанието си да подпомогне държавите от региона по пътя на тяхната европейска интеграция, както и за укрепването на добросъседските отношения, регионалната сигурност и сътрудничество, които придобиват още по-голяма значение на фона на общите предизвикателства.

По време на онлайн пресконференцията след Среща на върха по Берлинския процес премиерът Борисов заяви: "В тази среща носталгията ме обхвана, защото само преди една година по време на нашето председателство канцлерът на Германия, президентът на Франция, премиерът на Великобритания, всички президенти от Балканите, всички лидери до един, дойдохме, обединихме се и дадохме перспективата за Балканите като цяло, не само за Западните. Защото всички 3,3 млрд. евро плюс новите 9 млрд. евро дадоха възможност за огромна инфраструктура на Западните Балкани. Изключително благодарен и доволен съм от колегите, че се съгласиха да подпишем софийска декларация за Зелен дневен ред за страните от Западните Балкани", заяви Борисов и благодари за това, че заедно действат по европейски.

"Декларацията за общ регионален пазар - също наша идея и мечта", добави Борисов и уточни, че по този начин 20-милионното население на Балканите ще бъде с много по-високи доходи и ще остане в този регион. 

"Това трябва да покачи инвестициите до 20 милиарда евро. Този пакет ще осигури огромна финансова подкрепа за процесите на реформи и за икономическата трансформация на региона. Въвеждането на зелената програма за Западните Балкани ще внесе допълнителен наратив за икономическото развитие и ще помогне за интегрирането на региона в ключовите политики на ЕС. Всички се обединихме около позицията, че трябва да активизираме усилията си за постигане на допълнителен реален напредък в процеса на реформи, както и за подобряване на регионалното икономическо сътрудничество и за поставяне на основите за устойчив растеж. Само интегрираният и свързан регион може да се придвижва стабилно към ЕС. Навлязохме в нова фаза на нашето сътрудничество, което се доказва от визията на плана за действие за общ регионален пазар и зеления дневен ред", заяви министър-председателят на Република Северна Македония Зоран Заев. 

По думите му, подписването на двете декларации ще засили икономическия растеж и развитието на региона на Западните Балкани, а също така ще обърне вниманието към някои от свързаните с това проблеми на околната среда и здравеопазването, като ще предложи и голям потенциал за разкриване на нови работни места.

"Искам да благодаря на скъпия ми приятел Бойко за домакинството на Срещата на върха на Берлинския процес и да благодаря на канцлера Меркел, че инициира този толкова важен за региона процес. Тази година за първи път имаме съвместно председателство на Берлинския процес от страна от региона – Република Северна Македония и държава-член на Европейския съюз, каквато е България. За мен, а вярвам, че е така и за всички нас, това е доказателство, че регионът осъществява по-силна връзка в процеса. В същото време това е отлична платформа за бъдещето развитие на отношенията ни. Тази среща се случва в безпрецедентните времена на пандемия и всички се борим с огромното предизвикателство да защитим гражданите си и да предотвратим тежките икономически последствия. При тези обстоятелства съвместното ни председателство на Берлинския процес през последните няколко месеца работеше за прилагане на многобройни дейности и за поддържането на сътрудничеството в много области, както и да постигне видими и осезаеми резултати", каза още премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев. 

"Водещият принцип на Берлинския процес е да потвърди продължителността на започнатите инициативи в рамката на процеса и да се фокусира върху резултатите от забележимите позитивните ефекти в региона. Използвахме политическата платформа на Берлинския процес за следващ тласък в развитието като регионалното споразумение за пътуване с лични карти, удължаването на зелените коридори на Западните Балкани до европейските страни и коридори, както и сътрудничеството в регионалния отговор на пандемията", каза още Заев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ