Парламентът закри окончателно спецсъда и спецпрокуратурата

Парламентът закри окончателно спецсъда и спецпрокуратурата

Парламентът закри окончателно спецсъда и спецпрокуратурата

След близо девет часа дебати парламентът закри окончателно Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура. Това стана след като депутатите гласуваха на второ четене промените в Закона за съдебната власт, които засягаха и "кариерните бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет. 

НС реши съдиите, прокурорите и следователите от специализираното правосъдие да се преназначават при условията и по реда на чл. 194, ал. 1. Предвижда се решенията за преназначаване да подлежат на предварително изпълнение. 

След освобождаване от длъжността административен ръководител и заместник на административен ръководител, лицата, по тяхно искане, се връщат на заеманата преди избора длъжност на съдия, прокурор и следовател или остават на длъжност съдия, прокурор или следовател в органа на съдебната власт, в който са заемали длъжността административен ръководител, съответно заместник на административен ръководител. 

В 14-дневен срок от обнародването на измененията магистратите могат да подадат заявление до съдийската или прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което да заявят своето желание да бъдат възстановени на длъжността, която са заемали преди назначаването си в специализираните съд или прокуратура. 

В 30-дневен срок от изтичането на предходния срок съдийската колегия на ВСС приема решение за разкриване на длъжности на съдии в съдилища, съответни на закриваните в Специализирания наказателен съд и Апелативния специализиран наказателен съд, при отчитане степента на натовареност на съответния съд. В един съд се преназначават до една четвърт от съдиите от закрития Специализиран наказателен съд и до една трета от съдиите от закрития Апелативен специализиран наказателен съд. При преназначаването ще се отчита и степента на натовареност на съответния съд или отделение. 

Също в 30-дневен срок прокурорската колегия на ВСС приема решение за разкриване на длъжности на прокурори в прокуратури, съответни на закриваните в Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура. В една прокуратура се преназначават до една трета от прокурорите от закритата Специализирана прокуратура, съответно от закритата Апелативна специализирана прокуратура, приеха депутатите. 

В един следствен отдел се преназначават до една трета от следователите от закрития следствен отдел на Специализирана прокуратура

Припомняме, че законът влиза в сила 3 месеца след обнародването му в Държавен вестник, т.е. от средата на юли. Висящите дела ще бъдат прехвърлени по компетентност на различни съдилища в София и страната. 

От ГЕРБ-СДС попитаха как се съчетава квотният принцип с натовареност на съда. Дани Каназирева коментира, че с тези квоти управляващите влизат в пряко нарушение на Конституцията и това ще стане ясно много скоро. По думите й, отдавна е отминало времето за принудително разселване. Тя изрази опасения, че магистратите могат да си направят отвод, предава БТА. 

"В Наказателния кодекс изрично са изброени хипотезите, при които може един съдия да си направи отвод и това тук е политическо говорене. Делата, които са започнати, ще продължат да се гледат от същия съдебен състав", каза Мирослав Иванов от "Продължаваме Промяната" и допълни, че необразуваните дела ще се гледат вече по места. 

Гарантираме, че голяма част от съдиите и прокурорите ще останат в София, ще запазят своя ранг и възнаграждение, коментира Атанас Славов от "Демократична България". 

Петър Петров от "Възраждане" не се съгласи със специалните изисквания за преназначаване на магистратите. Според него, целта е те да бъдат санкционирани за резултати от дейността им, които не са се харесали на управляващите. "За делата от Наказателния кодекс има несменяемост на съдебния състав", подчерта той. Петров е против "разселване на съдии по държавата" без оглед на тяхната професионална квалификация. 

"С дейността си специализираното правосъдие не дава солидни аргументи в своя защита. През годините всички ние сме свидетели на смачкани досъдебни производства, на отказ от досъдебно производство по знакови случаи, на преследване на политически, на бизнес неудобни хора", коментира пред журналисти по-рано днес президентът Румен Радев по повод обсъжданите в парламента законодателни промени за закриване на специализираните съд и прокуратура. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ