Бюджетът на София - гласуван. Най-много пари отиват по кварталите и за екология

Бюджетът на София - гласуван. Най-много пари отиват по кварталите и за екология

Бюджетът на София - гласуван. Най-много пари отиват по кварталите и за екология

След дълги дебати, редица предложения за промяна и оспорвано гласуване, Столичният общински съвет прие бюджета на София за 2020 година с 32 гласа "за", 26 "против" и 0 въздържали се. Общата му стойност е 1,729 милиарда лева.

Първоначално бюджетът беше планиран да бъде 1,703,55 млрд. лв., но след проведеното обществено обсъждане на 26 януари, той беше увеличен с 20 млн. лева. Днес последва още едно увеличение със 7,3 милиона лева и така беше формирана новата му стойност, която в крайна сметка бе приета.

"Бюджетът, който се гледа днес е с около 7 млн. повече от проекта, който внесох. В комисиите са допълнени някои от приоритетите и аз приемам тези предложения за разумни", обясни столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Председателят на финансовата комисия към Столичния общински съвет Георги Георгиев обясни, че от тези допълнителни 7,3 милиона лева, 2 милиона ще бъдат отделени за озеленяване. Други малко над 2 милиона ще бъдат отделени за дигитализация - електронни услуги, обединяване на регистри, така че гражданите да не се редят на гишета. 1,2 милиона са за осигуряването на допълнителни 2 милиона километра на градския транспорт. И с 2 милиона се увеличават парите за отчуждаване на имоти - от 15 милиона те стават 17 милиона лева.

Приоритети за тази година остават екологията и подобрението по кварталите. Общо 140,36 милиона лева от бюджета на Столична община се предвиждат за жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда. От тях 74,52 млн. лева са за изграждане, ремонт и поддръжка на уличната мрежа. 

В бюджета за 2020 година се заделят и 10 млн. лева, които да бъдат директно предоставени на районните кметове за изпълнение на техни програми.

Екологичният приоритет се изразява в подобрението на градския транспорт, пускането на новата линия на метрото, подмяна на филтри за печки на твърдо гориво или с други думи мерките, предприети във връзка с проблемите от мръсния въздух в столицата.

Друг основен приоритет е осигуряването на средства за медицинските сестри, учителите, социалните работници и тези в общинските дружества.

Още в началото на заседанието групата на БСП-София заяви, че няма да подкрепи този формат на бюджета. Според тях водените от кмета Йорданка Фандъкова политики не водят до пълното решаване на проблемите на общината.

Групата на "Демократична България" също се обяви против приемането на бюджета в този му вид. "Липсват районите, той не е погленат през тяхната призма", заяви общинският съветник Владислав Панев от ДБ.

"Потапят се конкретни стъпки, които трябва да се случат в рамките на тази година. Трябва активно развитие, каквото няма. Бюджетът не е амбициозен, а е преписване на бюджета от предходни години. Това е бюджет, който няма амбиция и приоритети", заяви Методи Лалов.

Борис Бонев от "Спаси София" също реши да не подкрепи бюджета. "Много пари потъват без да стигнат до хората. Бюджетът е амбициозен и повтаря цифри от предишни години. Накрая се оказва, че приоритети на г-жа  Фандъкова е всичко. Когато всичко ви е приоритет, нищо не е приоритет и резултатите са нулеви", заяви той по време на продължилите над 5 часа обсъждания

План сметката на столицата в цифри

Тази година капиталовата програма ще е 475 млн. лева, а не 471 млн., както бе обсъдено в началото. Тези 4 милиона повече идват от 20-те милиона лева увеличение, което се прие на 26 ануари. От общите средства на капиталовата програма над половината са защитени средства по европейски проекти. Топ приоритетите в нея са инвестициите в инфраструктурата на кварталите, развитието на метрото, градския транспорт, образование и опазване на културно-историческото наследство на града. 

2,6 + нови 2,1 млн. лева се залагат за сектора за дигитализация.

Като основни компоненти на бюджета са делигирани държавни дейности в размер на 555 млн. лева, собствениствени приходи 782 млн. лева, което е с 57 млн. лева повече прогнозирани приходи спрямо 2019 г. При данъчните приходи се очаква увеличение в размер на 36 млн. лева и така те да достигнат 388 млн. лв. При неданъчните се очакват 393 млн. лева приходи или 21 млн. лева увеличение. Малко по-детайлно - при данък МПС се очакват приходи от 114 млн. лева, при данък недвижими имоти се очакват 112 млн. лева и данък възмездно приобиване - 153 млн. лева.

Предвидени са общо 213 млн. лв. за чистота на въздуха, озеленяване, управление на отпадъците и над 35 млн. лв. капиталови разходи в тази част на бюджета. Подготвя се и изграждане на нови паркове парк Кукуряк, парк Овча купел, Въртопо, Източен парк в район Младост и други.

Предстои и изграждане на нови детски градини, което е важен приоритет в последните години. Общо са предвидени  63 млн. лв. От бюджета са осигурени над 32 млн. лв. за изграждане на 13 детски градини, две ясли и 6 училищни сгради и основни ремонти на 25 училища и детски градини. Готови са проектите за 7 детски гардини, 7 училища на обща стойност 40 млн. лв., за които се очаква финансиране от държавата.

Автор: Цветелин Димитров

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ