Акционерите във Facebook набедиха Зукърбърг за "корпоративна диктатура"

Акционерите във Facebook набедиха Зукърбърг за корпоративна диктатура

Акционерите във Facebook набедиха Зукърбърг за "корпоративна диктатура"

След месеците, в които Facebook се сблъска с една от най-големите кризи в 14 годишната си история заради скандала със злоупотреба на лични данни от Cambridge Analytica, което принуди главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг да отговаря на трудни въпроси от страна на потребители, медии и правителства по света, в четвъртък милиардерът се изправи пред друго предизвикателство: гневни акционери на годишната среща на компанията, пише The Guardian.

Инвеститорите настояваха за промяна в управлението на компанията, за въвеждане на реформи, когато става въпрос за избор на нови членове на борда на директорите и за преосмисляне на отношението към скандала с личните данни.

"Демокрацията на акционерите вече липсва във Facebook", заяви една от акционерите, преди микрофонът й да бъде изключен, подчертавайки силния контрол, който Зукърбърк оказва върху избирателната дейност в компанията.

"Господин Зукърбърг, вземете пример от историята. Вземете пример от Джордж Вашингтон, а не от Владимир Путин", заяви инвеститорът Джеймс Макрич, предупреждавайки основателя и главен изпълнителен директор на социалната платформа за това, че компанията се превръща в "корпоративна диктатура". (Джордж Вашингтон е една от най-значимите фигури в историята на САЩ. Той е първият президент на страната, който също така доброволно се отказва от властта).

"Ако неприкосновеността на личния живот е човешко право, както твърди главният изпълнителен директор на Microsoft, ние твърдим, че лошото управление на данните на клиентите на Facebook е равносилно на нарушение на човешките права", каза друга от присъстващите - Криснит Джантс.

В отговор главният изпълнителен директор на Facebook изказа извинение, подобно на това, което направи пред американския Конгрес и Европейския парламент и заяви: "Главната тема, върху която се фокусираме, е да гарантираме по-широк поглед върху нашата отговорност към всеки, на когото служим.". Последва обсъждане на различните инициативи за увеличаване на рекламната прозрачност, подобряване на умереността на съдържанието и предотвратяване на намесата в избори.

Въпреки недоволството на акционерите, всички техни предложения за реформи в структурата за гласуване на акционерите на Facebook бяха отхвърлени. Съгласно сегашната структура Зукърбърг контролира дружеството, въпреки че не притежава мнозинство от акции, тъй като акциите му имат десет пъти по-голямо право на глас от акциите на редовните инвеститори.

В крайна сметка Зукърбърг отново бе преизбран, както и всичките осем члена на Управителния съвет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ