Австралия ще иска затвор и глоби от милиони за публикациите с насилие в социалните мрежи

Австралия ще иска затвор и глоби от милиони за публикациите с насилие в социалните мрежи

Австралия ще иска затвор и глоби от милиони за публикациите с насилие в социалните мрежи

Австралийският парламент прие строг антитерористичен закон, предвиждащ тежки наказания за социалните медии, публикуващи видеозаписи с насилие, като при неотдавнашното нападение срещу джамии в новозеландския град Крайстчърч, предадоха Ройтерс и ДПА.

Нападателят от Крайстчърч, 28-годишен австралиец, излъчваше на живо във Фейсбук 17-минутен запис от атаката, при която уби 50 молещи се.

"Събитията в Крайстчърч ни показаха, че интернет платформите могат да бъдат използвани за разпространяване на послания на омраза и терор", заяви вчера пред парламента генералният прокурор Крисчън Портър преди гласуването на закона. "Този закон е важна част от отговора на австралийското правителство на тези събития", добави той.

Правителството добави, че сега Австралия ще стане първата страна в света, предвиждаща затвор и глоби от милиони долари за гигантите на социалните медии, ако не премахват бързо материалите с насилие и не уведомяват полицията в разумен срок. Под действието на закона попадат видеозаписи и снимки, показващи убийства, изтезания и изнасилвания, информира БТА.

Глобите може да достигнат 10 на сто от световния годишен оборот на компанията и затвор до 3 години за лица, заемащи ръководни длъжности, отбелязва Ройтерс.

Законът беше внесен от правителството и подкрепен от опозиционната Австралийска лейбъристка партия. Той беше одобрен бързо от двете камари на парламента, които ще прекратят работата си тази седмица заради парламентарните избори следващия месец. Сенатът одобри закона снощи и за влизането му в сила е необходимо само одобрението на генерал-губернатора.

Критици на новия закон посочват недостатъци в него, включително възможността той да бъде използван срещу журналисти и хора, които предупреждават за нарушения, отбелязва ДПА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ