Бил Гейтс сподели идеите си за превенция на нова глобална пандемия

ЕС

Бил Гейтс очерта амбициозен план за превенция на нова пандемия, призовавайки за създаването на глобална система за предупреждение, мащабно тестване, екип от 3 хил. „реагиращи“, готови да влязат в действие, и десетки милиарди долари годишни разходи, предаде Bloomberg.

„За да не се повторят трудностите от миналата година, готовността за пандемия трябва да бъде приета толкова сериозно, колкото приемаме заплахата от война… Светът не беше готов за пандемията от COVID-19. Мисля, че следващия път ще е различно“, пише филантропът и предприемач в свое годишно писмо.

Бил и съпругата му Мелинда, които се отдават на филантропия чрез фондацията си „Гейтс“, поглеждат със стъпка напред към следващата криза, докато днешният свят се бори с патоген, заразил над 100 млн. души в глобален мащаб.

Когато следващата пандемия пристигне, Бил Гейтс се надява да види „платформа за мегадиагностика, която може да тества до 20% от световното население всяка седмица“. Общите разходи за защита на света звучат огромни, макар и не в сравнение с прогнозните разходи за COVID-19 на стойност 28 трлн. долара, смята той.

Според него успеха на ваксините, разработени въз основа на информационна РНК, трябва да проправи път за огромни подобрения в създаването на нови препарати срещу коронавирусната инфекция в следващите пет години.

Мелинда Гейтс смята, че едно от най-големите притеснения е заплахата от „имунно неравенство“, свързана с факта, че само богатите имат достъп до ваксини. „Докато ваксините не достигнат до всички, нови клъстъри на заболяването ще продължат да се появяват“, предупреди тя.

В интервю за „Ройтерс“ Бил Гейтс калкулира, че в най-добрия случай по-бедните страни са изправени пред изоставане между 6 и 8 месеца спрямо по-богатите, когато става дума за достъп до ваксини.

До момента Фондация „Гейтс“ е инвестирала 1.75 млрд. долара в борбата с пандемията.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Поколението Z се отказва от традиционния маркетинг. Как да спечелите вниманието му?
Как да останем продуктивни, когато бъдещето изглежда несигурно
На днешната дата, 11 юли. Световен ден на човечеството
Избраха кой да строи и втория лот от трасето на "Струма" през Кресненското дефиле
Канада ще строи петролопровод до Азия, за да избегне зависимостта от американския пазар
"Райфайзенбанк" - банка на годината за четвърти пореден път
На фокус следващата седмица: Чипове, банки и волатилност
H&M възлага представянето на последната си колекция на една от най-известните закръглени модели
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол