Датска банка предлага ипотечен кредит с отрицателна лихва

Датска банка предлага ипотечен кредит с отрицателна лихва

Датска банка предлага ипотечен кредит с отрицателна лихва

Датска банка предлага ипотечни заеми с отрицателна лихва, предаде сайта „Бизнес Инсайдър“(Business Insider).

„Юске банк”(Jyske Bank), която е третата по-големи банка в Дания, съобщи тази седмица, че нейните клиенти ще получат възможността да изтеглят 10-годишен кредит за жилище с отрицателна лихва от -0,5%, което на практика означава, че те ще трябва да върнат по-малко пари, отколкото са взели назаем.

Така че, ако например изтеглите жилищен кредит в размер на 1 млн. долара и изплатите напълно заема си в рамките на 10 години, вие ще сте върнали на банката само 995 хил. долара.

Важно е обаче да се отбележи, че дори и при отрицателна лихва банките начисляват множество допълнителни такси, свързани със заемите, които се натрупват и често водят до ситуация, в която клиентите все пак плащат на банката повече, отколкото са взели назаем.

„Това е нова глава в историята на ипотекирането“, коментира икономистът на Микел Хоу от„Юске банк” пред датска телевизия. „Преди няколко месеца бихме казали, че това е невъзможно, но отново и отново биваме изненадани, а това открива нови възможности за собствениците на имоти“, добавя той.

Офертата на „Юске банк” не е нещо нечувано за региона.  Най-голямата банка в Швеция и Скандинавието – „Нордея“(Nordea) предлага 20 годишни ипотечни кредити с фиксирана лихва от 0%, съобщава The Local. По данни на „Блумбърг“ други банки в Дания имат оферти за 30-годишни ипотеки при 0,5% лихва.

На пръв поглед, тези свръх ниски лихви може да изглеждат странни, но политиката на банките има обяснение. В момента финансовите пазари са изключително волатилни заради търговската война между САЩ И Китай, Брекзит и забавянето на световния икономически растеж( и по-специално в Европа). Това кара много инвеститори да предричат икономически крах в близко бъдеще, което от своя страна дава на мотивира банките да предоставят отрицателни лихви и да приемат малки загуби, вместо да поемат рискове с заеми с високи лихви, които клиентите не биха могли да изплатят при икономическа криза.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ