Ефектът върху глобализацията на войната в Украйна

Ефектът върху глобализацията на войната в Украйна

Ефектът върху глобализацията на войната в Украйна

Войната в Украйна внезапно увеличи геополитическите рискове. В статия за VOXeu Микеле Рута, водещ икономист на Световната банка, твърди, че фирмите ще отговорят на шока чрез преоценка на рисковете, свързани със сигурността, което води до промени в структурата на веригите за доставки. Но като се има предвид наличният капитал, разходите за търсене на алтернативи и фактори като различия в заплатите в различните страни, този процес вероятно ще бъде постепенен, а не внезапен и ще засегне различни сектори и продукти по различен начин. Това няма да доведе до обръщане на глобализацията, освен ако не е подкрепено от ясно изразена правителствена намеса.

Войната в Украйна посочи още веднъж рисковете, свързани с взаимосвързания характер на световната търговия. Производителите разчитат на суровини от внос, но това крие риск от прекъсване на производството, когато страните-източници изпитат негативен шок, като война, която води до икономически санкции. Някои наблюдатели твърдят, че фирмите ще отговорят на този шок – и геополитическото напрежение, което той предизвика – чрез преразглеждане на баланса между ефективност и сигурност, ще доведе до дългосрочни промени в структурата на глобалните вериги на стойност (GVC) под формата на решоринг или близо шоринг (прехвърляне на бизнес процес в близка държава – бел.р.). Подобно на дебата за дългосрочните последици от COVID 19, се налага въпросът дали тези шокове ще доведат до корозия или дори до края на глобализацията.

Използвам проста рамка, за да придобия известна представа за дългосрочните последици от войната в Украйна върху глобалните вериги за стойност. Резултатът е двоен. Тъй като геополитическите рискове са се увеличили в няколко държави, фирмите могат да отговорят на шока, като преразгледат структурата на своите вериги за доставки. Тази реорганизация далеч от страните, които се възприемат като по-рискови, ще засегне по различен начин различните сектори и продукти. Но същите технологични и икономически фактори, които са в основата на международната фрагментация на производството през последните десетилетия, правят обръщането на глобалните вериги на стойността малко вероятно, освен ако политиките не се променят радикално.

Промяна на геополитическите рискове

Войната има пряко въздействие върху фирмите, работещи в Русия и Украйна, както и върху онези, които разчитат на доставчици от тези пазари. Шокът, причинен от войната, надхвърля тези две страни, тъй като геополитическите рискове се увеличиха в световен мащаб. Глобалният индекс на геополитическия риск   се е увеличил повече от два пъти от началото на годината, достигайки нива, невиждани от началото на войната в Ирак през март 2003 г. Данните показват значителни промени в геополитическите рискове в няколко икономики, които са по-интегрирани от Русия и Украйна в глобалните вериги за създаване на стойност, включително Китай, Финландия, Швеция, Тайван, наред с други, посочвайки променящите се възприятия за рисковете от бъдещи конфликти и санкции.

Как фирмите реагират на по-високи геополитически рискове?

За да се фиксират идеите, Фигура 2 се фокусира върху избора на преместване от гледна точка на мултинационална фирма. Да приемем, че фирмата внася ключови материали от дъщерно дружество в чужда държава и че геополитически шок създава опасения за сигурността в тази страна. При какви условия новият риск кара мултинационалната фирма да премести дъщерното си дружество на ново място?

Решението на фирмата да премести производството се определя от анализ на разходите и ползите. Ползата от преместването зависи от мащаба на производството на дъщерното дружество в чуждата страна, тъй като по-изложените фирми ще бъдат по-засегнати от прекъсвания в производството. Тя зависи също от разликата в разходите за единица, която улавя фактори, като разликата в заплатите между различните местоположения и разликата в застрахователната премия на единица, която обхваща застрахователните разходи, които фирмата трябва да плати, за да покрие риска от прекъсвания на производството поради геополитически или други сътресения. Ползата от преместването се сравнява с цената, тъй като то би довело до изграждане на нова фабрика и установяване на нови взаимоотношения на различно място. 

Нарастването на геополитическия риск увеличава разликата в застрахователната премия на единица, което прави графика за обезщетения по-стръмен (което предполага, че по-изложените фирми ще трябва да плащат повече за застраховка). Тъй като старото местоположение внезапно става по-рисково, преместването на ново място с нисък риск става по-привлекателно. Другите фактори, като разликите в разходите за единица между местоположенията и разходите за преместване, не се влияят от шока. В новото равновесие, където опасенията за сигурността са високи, по-изложените мултинационални фирми – т.е. тези, които доставят от чужда страна повече от Q* (висок риск) на фигура 2 – преместват своите дъщерни дружества. Тези, които имат по-малко от Q* (висок риск), нямат стимул да напуснат дори след геополитическия шок.

Фигура 2 Ползи и разходи от смяната на източници на внос, предизвикани от промени в геополитическите рискове

[[{"fid":"393879","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":904,"width":1462,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Как войната може да промени глобалните вериги на стойността

Тази проста рамка дава известна представа за текущия дебат за войната и деглобализацията.

Първо, войната ще промени глобалните вериги за създаване на стойност, особено за фирми, които разчитат в голяма степен на страни, където геополитическите рискове са нараснали, но това не означава край на глобализацията. По-високият геополитически риск повишава застрахователната премия, която фирмите трябва да плащат, за да покрият риска от бъдещи прекъсвания на производството поради икономически санкции или конфликт. За една фирма рискът от прекъсване нараства заедно с зависимостта ѝ от внос от страната в риск, така че по-изложените фирми е по-вероятно да напуснат. Но няколко фактора създават инерция, което предполага, че преоформянето на някои глобални вериги на стойността не предполага внезапна деглобализация. Разликите в разходите между страните не се влияят от геополитически риск. Това прави повторното пазаруване в страни с високи разходи малко вероятно. Преместването на производството също е скъпо.

Второ, предизвиканото от войната преоформяне на глобалните вериги за стойност ще засегне по различен начин различните сектори и продукти. Секторите с по-високи фиксирани разходи и сложни междинни продукти е по-малко вероятно да се преместят в отговор на по-високи геополитически рискове – освен ако политиката не се намеси. Фирми в индустрия като автомобилната, които изискват големи първоначални инвестиции в инфраструктура, и фирмите, които разчитат на сложни междинни продукти, които разчитат на специфични инвестиции, се сблъскват с по-високи разходи за преместване на производство и по този начин е по-малко вероятно да напуснат страна в присъствието на по-висок геополитически риск. Дори ако естеството на шока е различно, тази интуиция се потвърждава от доказателства за преконфигурирането на глобалните вериги на стойността след земетресението в Япония през 2011 г.

Ролята на политиката

Световната икономика ще бъде засегната от промяната на глобалните вериги на стойността, предизвикана от по-високи геополитически рискове, но някои страни ще спечелят, а други ще загубят. Тъй като фирмите приспособяват своята производствена и търговска структура към новата среда в преследване на икономическа ефективност, те могат да търсят нови доставчици в развиващите се страни, които имат латентно сравнително предимство и по-ниски геополитически рискове. Докато високорисковите икономики и глобалната икономика като цяло са по-лоши в един по-несигурен свят, новите доставчици биха се възползвали от увеличените възможности за инвестиции и търговия. В този контекст истинският риск идва от мерките, които целят преподаване, приближаване или фрагментиране на търговската система. По-скоро правителствените политики трябва да се съсредоточат върху намаляване на напрежението и укрепване на глобалните вериги на стойност срещу бъдещи смущения.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ