Присъда срещу Русия за убийството на шпионина Литвиненко

Присъда срещу Русия за убийството на шпионина Литвиненко

Присъда срещу Русия за убийството на шпионина Литвиненко

Русия е отговорна за убийството на шпионина Александър Литвиненко във Великобритания през 2006 година. Това е окончателното решение на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), публикувано днес на сайта на институцията.

Според документа той е отровен с радиоактивния изотоп полоний 210 в Лондон и е починал няколко седмици след това. Делото е заведено от вдовицата на Литвиненко, Мария Анна Картър. В него подробно са описани обстоятелствата около смъртта на мъжа.

 „Установено е, че убийството на Литвиненко може да се припише на Русия“, се казва в изявлението. Заподозрени за инцидента са Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун, също агенти на руското разузнаване.

Според ЕСПЧ правителството на Русия не е направило „сериозен опит“ да предостави информация дали двамата са замесени, както и да оспори констатациите на Обединеното кралство.

„Няма доказателства, че някой от двамата е имал някаква лична причина да убие г-н Литвиненко и ако действаха от свое име, нямаше да имат достъп до редкия радиоактивен изотоп, използван за отравянето му“, пише още в решението.

Съдът е приел, че Русия трябва да изплати на Картър 100 хил. евро за неимуществени вреди и 22 500 евро разноски по делото.

[[{"fid":"380606","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2001,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Вдовицата на Литвиненко, която сменя името си от Марина на Мария Анна Картър. /Getty Images

Срещи със заподозрените

Заподозрените по случая Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун са се срещнали с Литвиненко в Лондон три пъти в рамките на месец октомври 2006 година.

При първото посещение в хотелската им стая е засечен полоний, има знаци, че веществото е излято през отвора на мивка в помещението.

Втория път разлив на полоний е открит отново в стаята на Луговой. Третата визита е от 31 октомври, на следващия ден той и Ковтун се срещат с Литвиненко и пият зелен чай в бара на хотела. Следи от полоний са открити в чайника и мъжките тоалетни, използвани от двамата мъже. На 3 ноември те се връщат в Москва. Проби от изотопа са намерени в самолета на техните места, както и на стадион „Емирейтс“ в Лондон, където гледали футболен мач.

[[{"fid":"380605","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1912,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Един от хотелите, в които бил Луговой. /Getty Images

Междувременно на 2 ноември Литвиненко се почувствал зле, с повръщане, коремни болки и диария. Ден по-късно е приет в болница, установено е, че е бил отровен. Агентът умира на 23 ноември. Като причина за смъртта се посочва остър радиационен синдром, причинен от много високи нива на полоний 210, които постъпили в тялото като разтворимо съединение чрез поглъщане.

Разследване е започнато още преди Литвиненко да почине. На 22 май 2007 г. Прокуратурата на короната установява, че има достатъчно доказателства срещу Луговой, уличаващи го в опит за убийство. Властите опитват да го екстрадират във Великобритания за стартиране на съдебен процес, но русия отказва поради конституционна защита против екстрадиция на руски граждани. Още същата година Луговой става депутат в руската „Дума“ и придобива имунитет. През 2011 г. Ковтун също е обвинен за убийството. Двамата остават издирвани за инцидента.

[[{"fid":"380607","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2100,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Ковтун (вляво) и Луговой /Getty Images

Кой е Александър Литвиненко?

Агентът е работил за КГБ и нейния правоприемник – Федералната служба за сигурност (ФСБ). През ноември 1998 г. публично оповести, че е помолен да проучи възможността за убийството на богат бизнесмен. Това бе причината да бъде уволнен от службата и след това да избяга от страната си.

През 2001 г. Литвиненко и семейството му получават убежище в Обединеното кралство, а 5 години по-късно придобиват гражданство и променят имената си. По-късно той се включи и в разобличаването на корупция и връзки с организираната престъпност в руските разузнавателни служби.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ