Германската икономика се сви с рекордните 9,7% през второто тримесечие

Германската икономика се сви с рекордните 9,7% през второто тримесечие

Германската икономика се сви с рекордните 9,7% през второто тримесечие

Икономиката на Германия се е свила с рекордните 9,7% през второто тримесечие на 2020 година на фона на срива в частното потребление, инвестициите и износа в разгара на пандемията от Ковид-19. Това съобщи днес германската статистическа служба, цитирана от Ройтерс.

Данните са с лека положителна корекция, тъй като в първоначалната си оценка ведомството отчете свиване на германския брутен вътрешен продукт с 10,1% за периода април-юни.

Въпреки това обаче спадът остава много по-голям от отчетения в пика на световната финансова криза преди десетилетие, когато най-голямата европейска икономика се сви с 4,7% през първото тримесечие на 2009 година. Това означава, че пандемията от коронавирус е причинила най-голямото свиване на икономиката на Германия поне от 1970 г., когато започва отчитането на тази статистика. 

Същевременно държавните разходи, направени, за да се противостои на коронакризата, са допринесли за натрупване на финансов дефицит от 3,2% от брутния вътрешен продукт през първото полугодие, посочва статистическата служба.

През същия период на миналата година Германия имаше излишък от 2,7%. Германският парламент тази година премахна ограничението за държавния дълг, за да даде възможност на правителството да финансира антикризисните мерки с рекорден нов дълг от 217,8 млрд. евро.

Потребителските разходи през второто тримесечие са се свили с 10,9%, капиталовите инвестиции - с 19,6 процента, а износът се е сринал с 20,3% с отчитане на сезонните фактори. Активността в строителството, която обикновено е двигател на растеж в германската икономика, се е понижила с 4,2% на тримесечна основа. Източник на оптимизъм е единствено потреблението на държавните структури, което е нараснало с 1,5% заради правителствената програма за стимулиране на икономиката в коронакризата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ