Гутериш: Ако подходът ни към климатичната криза е същият като този към пандемията, очаквам най-лошото

Гутериш: Ако подходът ни към климатичната криза е същият като този към пандемията, очаквам най-лошото

Гутериш: Ако подходът ни към климатичната криза е същият като този към пандемията, очаквам най-лошото

Ако подходът към климатична криза е белязан от същото „разединение и безпорядък“ като този към COVID-кризата, очаквам най-лошото. Това заяви генералния секретар на ООН Антониу Гутериш по време на среща на Съвета за сигурност на организацията, на която бе дискутирана пандемията от коронавирус, предаде Ройтерс.

Според Гутериш пандемията е извън контрол, като броят на смъртните случаи в резултат от нея наближава 1 млн., докато общо заразените вече са над 30 млн. Той обвини за това „липсата международна подготвеност, сътрудничество, единство и солидарност“.

„Пандемията е ясен тест за международно сътрудничество, които ние на практика не успяхме да вземем“, каза той.

Коментарите на генералния секретар като че ли не бяха чути от САЩ, Китай и Русия, които за пореден път влязоха в спор по темата.

Руският външен министър Сергей Лавров и китайският му колега Ван И отправиха забулени критики по посока на САЩ по време на виртуалната среща, които доведоха до остра реакция от страна на американския посланик към ООН Кели Крафт.

„Засрамете се. Изумена и отвратена съм от съдържанието на днешната дискусия. Членове на съвета използваха срещата, за да се фокусират върху политически вражди, вместо върху критичната ситуация, пред която сме изправени в момента“, каза тя.

Макар да не назова държавата, за която говори, Лавров отбеляза, че пандемията е увеличила различията между отделните страни.

„Виждаме опити от различни страни да използват настоящата ситуация, за да придвижат напред личните си интереси, за да разрешат проблемите си с геополитически конкуренти и с правителства, които не харесват“, коментира руският дипломат.

Същевременно с това Ван И призова за по-добро сътрудничество и координация между държавите.

„Големите страни имат дълга да поставят човешкото бъдеще на първо място, да се отърсят от начина на мислене от Студената война и от идеологическите предразсъдъци, и да се обединят в съответствие с духа на партньорството, нужен за преодоляване на тези трудности“, коментира той.

Тази среща идва на фона на предстоящите на 3 ноември президентски избори в САЩ – страната с най-много регистрирани случаи на заразени с COVID-19. Вашингтон обвинява Пекин за липса на прозрачност по отношение на пандемията и казва, че Китай е отговорен за нейното влошаване.

Крафт повтори тези обвинения и по време на тази среща, като призова международната организация да потърси отговорност на Китай за разпространението на вируса.

Китайският посланик в ООН Жан Юн отхвърли тези обвинения с думите: „Стига толкова. Вие създадохте достатъчно проблеми за целия свят. САЩ трябва да разберат, че прехвърлянето на вината върху други няма да разреши собствените им проблеми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ