Индия забрани износа на пшеница

ЕС

Индия забрани износа на пшеница само няколко дни, след като съобщи, че очаква рекордни доставки през тази година, предаде Си Ен Би Си.

Решението влиза в сила незабавно, като то се дължи на горещата вълна в страната, която ограничи производството, както и на високите местни цени на фона на силното експортно търсене.

Правителството заяви, че все пак ще позволи бъдат изнесени количества по вече договорени доставки и че може да прави изключения в случаи, когато има искания от страни, които опитват да „задоволят своите нужди от продоволствена сигурност“.

Глобалните купувачи възлагаха значителни надежди на доставките от втория най-голям производител на пшеница в света, след като тези от региона на Черно Море намаляха значително след инвазията на Русия в Украйна, започнала в края на февруари. Преди забраната Индия си бе поставила за цел да изнесе рекордните 10 милиона тона пшеница през тази година.

Индийската забрана може да доведе до нов скок на световните цени и да засегне сериозно по-бедните страни в Азия и Африка.

„Забраната е шокираща“, каза базиран в Мумбай дилър на глобална търговска фирма. „Очаквахме ограничаване на износа след 2-3 месеца, но изглежда данните за инфлацията промениха мнението на правителството“, коментира той.

По-рано тази седмица Индия представи целта си за рекорден износ през фискалната 2022/23 година, която започна на 1 април, като заяви, че ще изпрати търговски делегации в страни като Мароко, Тунис, Индонезия и Филипините, за да проучат начини за допълнително увеличаване на доставките.

Рязкото покачване на температурите от средата на март насам обаче означава, че размерът на реколтата може да бъде по-малък от очакваното. Първоначалната правителствена оценка бе за производство на 111,32 млн. тона зърно през годината, но според базиран в Ню Делхи дилър очакванията вече са за 100 млн. тона.

 

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
10 масови заблуди за астрономията (3)
Времето: Слънчево с нова порция валежи по морето и в планините
Шишков: Строителството на недовършения участък от Софийския околовръстен път ще започне най-рано в средата на 2027 г.
Разузнавателни данни на Израел: Иран подготвя операция за убийството на Тръмп
Иран нанесе удари по американски военни цели в Персийския залив. Аятолах Али Хаменей беше погребан в родния му град
OpenAI представи своето дългоочаквано „супер приложение“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“