Иран може да започне строителството на нов ядрен реактор до два-три месеца

Иран може да започне строителството на нов ядрен реактор до два-три месеца

Иран може да започне строителството на нов ядрен реактор до два-три месеца

Иран е завършил етапа на планирането в рамките на проекта за създаване на новия реактор в Арак и до два-три месеца може да премине към етапа на строителство. Това заяви официалният представител на Иранската организация за атомна енергия Бехруз Камалунди, цитиран от агенция Тасним и ТАСС.

"В съответствие с планирания график завършихме последната фаза на подготвителния етап и изпратихме резултатите на китайската страна. След съгласуване с тях до два-три месеца започваме строителство на реактора", заяви Камалунди. Той отбеляза, че в случай на излизане на Техеран от ядрената сделка, Иран е способен да преустрои реактора в Арак и да му върне предишните функции, предава БТА.

Според Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) Иран се задължи да преустрои реактора работещ с тежка вода в Арак за извършване на ядрени изследвания с мирни цели. В рамките на споразумението Техеран разруши старото ядро на реактора в Арак, а параметрите за реконструкцията на обекта трябва да бъдат изработени заедно с Китай.

Камалунди добави, че в случай на анулиране на ядрената сделка Иран е готов да увеличи обогатяването на уран в своите заводи в Натанз и Фордо. "Сега в Натанз функционират около 6000 центрофуги. В завода във Фордо не се осъществява обогатяване, но в случай на излизане от ядрената сделка и съответно решение на ръководството ние отново ще отворим уранообогатителния завод във Фордо", каза той. При това служителят подчерта, че ръководителят и върховен духовен лидер на Иран аятолах Али Хаменей е разпоредил да не се нарушават условията на СВПД.

Според условията на ядрената сделка Иран се задължи да препрофилира завода за обогатяване на уран във Фордо на ядрен, физичен и технологичен център.

На 8 май американският президент Доналд Тръмп обяви за излизане на Вашингтон от СВПД по ядрената програма на Иран - сделка, която ограничаваше ядрените разработки на Техеран в замяна на вдигане на съответните санкции на Съвета за сигурност на ООН и на едностранните ограничителни мерки, въведени от САЩ и ЕС. Тръмп обеща не само да върне старите санкции, но и да въведе нови.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ