Какво знае светът за ядрения полигон на Северна Корея

Какво знае светът за ядрения полигон на Северна Корея

Какво знае светът за ядрения полигон на Северна Корея

На историческата срещу между лидерите на двете Кореи Ким Чен Ун заяви, че през май ще закрие ядрения полигон в Северна Корея. Би Би Си обобщава известните досега факти за този полигон – единственият действащ в света.

Полигонът е в планинска местност в североизточната част на страната и е основният елемент от ядрената инфраструктура на Северна Корея.

Учените обаче смятат, че съоръжението частично се е срутило.

Повечето информация за мястото е събрана от спътникови снимки или по данни от проследяването на придвижването на различна техника в местността.

Ядрените изпитания се извършват в система от тунели, прокопани под планината Мантапсан до Пунгери.

Експертите наблюдават прокопаването на тунелите, за да разберат дали страната се подготвя за поредно ядрено изпитание. Преди последния ядрен опит на 3 септември 2017 г. наблюдателите обърнаха внимание, че на спътниковите снимки от август се вижда, че полигонът е в режим на готовност.

Преди това те откриха признаци, че е започнала наново работата по прокопаване на тунели, а до един от тях бе засечено неизвестно оборудване.

Устройствата за изпитанието са в края на тунела. След това изкопът се затрупва, за да се предотврати изтичането на радиация, а устройството се детонира.

Смята се, че част от полигона се е срутила 8,5 минути след изпитанието през септември. Китайски учени съобщиха, че това е било „почти вертикално локало срутване по посока към епицентъра на ядрения опит“.

Геоложката служба на САЩ също регистрира втора сеизмична активност около 8 минути след изпитанието. През декември бяха засечени още два труса, което породи страхове за стабилността на планинските масиви около полигона.

Жители на няколко гранични китайски градове съобщават, че са почувствали сеизмичната активност по време на опитите. За населението, което живее по-близо до полигона се знае малко. Най-близо се намира село Пунгери, а на 80 км е град Чънджин. Не е ясно дали двете населени места са евакуирани и дали жителите им са били предупредени по някакъв начин.

Северна Корея твърди, че след изпитанията няма изтичане на радиация. Китайската и Южнокорейската служби за ядрена безопасност са организирали спешно мониторинг на радиационния фон след изпитанията.

Специализираната анализаторска група 38North, която наблюдава ядрените опити в Северна Корея, съобщиха, че са регистрирали радионуклеиди – продукти на ядрената реакция, които са попаднали в атмосферата. Те ги свързаха с предишни опити, проведени през февруари 2013 г.

След изпитанията властите в съседните страни обикновено съобщават за малки количества радиоактивни частици в атмосферата, но няма никакъв начин да се измери количеството на такива частици във вътрешността на Северна Корея.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ