Къде по света са най-пристрастени към екраните?

Къде по света са най-пристрастени към екраните?

Къде по света са най-пристрастени към екраните?

Милиони хора по света изкарват часове в социалните медии или в сърфиране в онлайн ресурси. Ново проучване на Lenstore анализира страните по честота на използване на екрана на мобилния телефон или компютъра. В сътрудничество със здравни експерти изследването разкрива вредите за здравето от прекараното време пред екраните онлайн и дава съвети как да запазим здравето си в дългосрочен план, особено по време на пандемията Covid-19. 

Във Филипините прекарват по-голямата част от времето си, гледайки екраните си. Те изкарват средно по 10 часа екранно време на ден от избухването на Covid-19. След тях се нареждат Южна Африка и Бразилия със средно време пред екрана съответно по 9,39 и 9,34 часа.

Жителите на Япония са най-малко пристрастени към телефоните си, прекарвайки средно по 4,30 часа пред екраните. Следва ги населението на Холандия с 4,45 часа. Германия, Дания и Франция регистрират средно време на екрана малко над 5 часа.

Дания се оказва европейската държава, която е най-зависима от интернет. Почти цялото й население (98%) използва интернет, 71% са запалени потребители на социални мрежи и броят на мобилните телефонни връзки надхвърля населението с повече от 1,5 пъти.

Швеция е на второ място с 96% от населението, използващо интернет, и с най-висок процент на активни потребители в социалните медии (73% от жителите й). Подобно на Дания, Швеция превъзхожда населението си с почти 1,5 пъти, когато анализира броя на мобилните телефонни връзки. Испания успява да се изкачи на шеста позиция, надминавайки населението си по брой потребители на мобилни телефони. 

През изминалата година използването на компютърни екрани и мобилни устройства се увеличи драстично в целия свят. 76% от населението на възраст 16-24 години прекарват повече време пред телефоните си, докато 45% са увеличили времето, което прекарват със своите лаптопи. И не само телефоните и лаптопите са виновни за това увеличение на използването на цифрови технологии: 34% от хората отделят повече време в гледане на телевизия, докато 22% са увеличили използването на таблети.

Какви са негативните ефекти на здравето при продължителен контакт с устройствата? На първо място, това е намалена концентрация/внимание, свръхстимулация на ретината, умора, безсъние, промени в зрението и главоболие, повишен стрес, свързан с прекомерното излагане на медиите, раздразнителност и дори чувство за неефективност. 

Ето какво съветват специалистите, за да защитите зрението си при ежедневното използване на екраните:  

  1. Задайте си максимално време, което да прекарате пред екрана на ден (максимум 4-6 часа, когато това е възможно); 
  2. Планирайте дейности, които не изискват гледане на екран няколко пъти седмично; 
  3. Насрочете си срещи с приятели поне 1-2 дни в седмицата и то извън работното време, за да възстановите контактите си;
  4. Намалете яркостта на екраните или спрете да ги използвате, за да подобрите подготовката на съня 1-2 часа преди лягане; 
  5. Носете очила със синя светлина, когато сте изложени на екрани; 
  6. Изтрийте известията; 
  7. Винаги се питайте "Защо?", когато сте на път да вземете мобилния телефон; 
  8. Задайте ограничения за използването на приложения, като функцията Screen Time на iPhone или приложението Google Android Digital Wellbeing; 
  9. Използвайте настройките на тъмния или сивия режим, за да ограничите синята светлина; 
  10. Потърсете професионална помощ, ако смятате, че това засяга вашето физическо или психическо здраве. 

Източник: eleconomista.es

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ