Вашингтон под прицела на критики за човешките права от авторитарни държави

Вашингтон под прицела на критики за човешките права от авторитарни държави

Вашингтон под прицела на критики за човешките права от авторитарни държави

Китайските държавни медии и официални представители се възползваха от вълната на размирици, обхванала САЩ, за да атакуват администрацията на Доналд Тръмп, пише Блумбърг.

Миналата седмица китайският парламент одобри спорния закон за националната сигурност в Хонконг, подновявайки притесненията от нови протестни действия в специалния административен район. Решението бе посрещнато с критики от западните страни, като в петък Тръмп съобщи, че администрацията му ще започне процес на премахване на политическите изключения, които предоставят на Хонконг специален статут със САЩ.

Малко след като Тръмп изрази притесненията си за „дълбоко тревожната“ ситуация в Хонконг, той бе изправен пред подобни сцени и по улиците на САЩ. Сега американските власти се опитват да овладеят масовите демонстрации и размирици в цялата страна, предизвикани от смъртта на чернокожият Джордж Флойд, който почина, след като при арест бе повален на земята от бял полицай, който притиска с коляното си гърлото на задържания в продължение на 8 минути.

През уикенда външното министерство на Китай и държавните медии в страната се възползваха от случая, за да атакуват Тръмп.

Говорителят на външното министерство на Китай  Хуа Чунин ретуитна поста на говорителят на държавния департамент на САЩ Морган Ортагус, в който тя призова хората се изправят срещу Китайската комунистическа партия заради отношенията й към Хонконг. Чунин обаче добави към публикацията „Не мога да дишам“ – последните думи, изречени от Флойд преди неговата смърт, които се превърнаха в слоган на движението против расизма в САЩ, известно като "Животите на чернокожите имат значение" (Black lives matter).

След това Хуа публикува линк към видеорепортаж за насилието, с което американските органи на реда отговарят на протестите, придружен думите „БАНДИТИ и ГЕРОИ, ЛИЦЕМЕРИЕ“, визирайки двойните стандарти в подхода на администрацията на Тръмп към демонстрациите в Хонконг и САЩ .

„Американските полици наричат размириците в други страни „красива гледка“, те подклаждат пожари навсякъде и искат светът да потъне в хаос“, коментираха от китайската държавна телевизия CCTV в петък. „Когато малцинствата в тяхната страна се борят за равни права, те нямат търпение да ги смажат жестоко. Тези лицемерни двойни стандарти са отвратителни“, казват от телевизията.

В поредица от постове в Туитър главният редактор на „Глобал таймс“ Ху Сицзин осмя Тръмп и други високопоставен американски политици за позицията им по отношение на протестите в Хонконг.

 „Красивата гледка, както бе определена от американските политици ситуацията в Хонконг, вече се пренесе и в САЩ. Сега те могат да й се наслаждават от собствените си прозорци. Искам да попитам председателката на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелосидържавният секретар на САЩ Майк Помпейо: Трябва ли Пекин да подкрепи протестите в САЩ, както вие подкрепихте бунтовниците в Хонконг?“, коментира Ху Сицзин.

Безредиците в САЩ дадоха повод и на други авторитарни държави да отвърнат на критиките на Вашингтон, че погазват човешките права, отбелязва АП.
Москва излезе с коментар, че "САЩ имат системни проблеми в сферата на човешките права" и се разграничи от ставащото в САЩ, което по думите на прессекретаря на Кремъл Дмитрий Песков са "вътрешни работи" и Русия няма пръст в тях. "Никога не сме се месили в американските дела", заяви Песков пред журналисти, цитиран от ТАСС.
Той нарече неверни твърденията на Сюзън Райс, бивша съветничка по националната сигурност по времето на Барак Обама, според която безредиците в Минеаполис може да са били организирани отвън по "руска методика". Вчера тя заяви в ефира на Си Ен Ен, че целта на Русия е не просто да опозори САЩ, а да настрои американците един срещу друг, припомня БТА.
В Иран, където неотдавна имаше масови протести, при които бяха убити стотици демонстранти и арестувани хиляди, държавната телевизия многократно излъчи кадри от безредиците в САЩ. "До американските власти и полицията: Спрете насилието срещу вашия народ и го оставете да диша", призова пък на пресконференция говорителят на иранското външно министерство Абас Мусави.

Междувременно протестите надхвърлиха границите на Щатите и прераснаха в международна акция. Няколко хиляди души излязоха на протест в най-големия град в Нова Зеландия, за да изразят негодувание от убийството на Джордж Флойд в САЩ, както и срещу полицейското насилие и расизма в своята собствена страна, предаде Асошиейтед прес.
Демонстрантите коленичиха пред консулството на САЩ в Окланд. Те държаха плакати с лозунги като "Не мога да дишам" и "Истинският вирус е расизмът". Мирни протести и бдения имаше и на други места в Нова Зеландия, където днес е официален празник и неработен ден.
В Бразилия също лумна протест с участието на стотици хора срещу престъпленията, извършени от полицията срещу чернокожите във фавелите на Рио де Жанейро.
Протести срещу расизма в Монреал, Канада, прераснаха в сблъсъци между полиция и демонстранти. Полицията обяви проявите за незаконни. Силите на реда бяха замеряни с предмети и отговориха със сълзотворен газ, предаде БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ