Колко военни имат държавите по света? (инфографика)

Колко военни имат държавите по света? (инфографика)

Колко военни имат държавите по света? (инфографика)

Голяма част от света живее в мир, но войната в Украйна ни накара да си припомним колко важни са военните и отбранителни сили на държавите. Затова и от платформата Visual Capitalist опитват да обобщят кой с колко военни разполага днес, използвайки данни на World Population Review.

Коя е най-голямата армия?

Отговорът не e толкова прост. Има три често измервани категории военнослужещи:

Активни военни – войници, които работят на пълен работен ден за армията

Страната с най-голямата активна армия е Китай (над 2 млн. души).

Военни резерви ­– хора, които не работят за армията на пълен работен ден, но имат военна подготовка и може да бъдат призвани и разположени някъде във всеки един момент

Страната с най-големи военни резерви е Виетнам (около 5 млн. души).

Паравоенни – групи, които не са официално военни, но действат по подобен начин

Страната с най-голямо паравоенно формирование е Северна Корея (приблизително 5 млн. души).

***

Коя държава има най-голяма армия? Зависи кой брои. Ако включим паравоенните сили, ето как се подреждат държавите:

[[{"fid":"391433","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":508,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Източник: Visual Capitalist

При това положение Виетнам има 10 млн. военен персонал и е първа. Ако изключим паравоенните, ето кои са десетте най-големи армии:

[[{"fid":"391432","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":456,"width":1026,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Visual Capitalist

Дори в този случай Северна Корея например само се доближава до първото място.

Изграждането на военен персонал

Причините за тези огромни армии са очевидни в някои случаи. Например във Виетнам, Северна Корея и Русия гражданите са длъжни да преминават задължителен период от време за военна подготовка.

Кореите, които все още са в състояние на война, набират граждани за своите армии. В Северна Корея момчетата се назначават на 14-годишна възраст. Те започват активна служба на 17 и остават в армията още 13 години. В някои случаи се назначават и жени.

В Южна Корея мъжът трябва да се запише в някакъв момент между 18 и 28 години. Повечето срокове на служба са малко над една година. Има и някои изключения – K-pop групата BTS наскоро получи законно право да отложи военната си служба благодарение на министъра на културата.

Други държави, които изискват гражданите да преминават през някаква форма на военна служба, са Австрия, Бразилия, Египет, Израел, Мианма и Украйна. В много от тези страни геополитическите и историческите фактори имат влияние.

[[{"fid":"391434","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":5650,"width":1500,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Източник: Visual Capitalist

Нации без армии

За много държави военният персонал е приоритет, но има и такива, в които няма армии (с изключение на паравоенните подразделения).

Такива са Коста Рика, Исландия, Лихтенщайн и Панама. Коста Рика няма армия, тъй като беше разпусната след гражданската война през 40-те години на миналия век. Средствата бяха пренасочени към други обществени услуги, като например образованието.

Това не означава, че подобни нации живеят в състояние на постоянен мир – повечето търсят алтернативи. Например според Междуамериканския договор за взаимна помощ други страни като САЩ са технически задължени да предоставят военни услуги на Коста Рика, ако е необходимо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ