Мианма и кървавата битка за следващото поколение

Мианма и кървавата битка за следващото поколение

Мианма и кървавата битка за следващото поколение

Улиците на Мианма се превръщат в бойно поле, пропито с кръвта на протестиращи срещу военния преврат, свалил демократично избраната лидерка Аун Сан Су Чи на 1 февруари тази година.

Ситуацията в страната продължава да се влошава – най-малко 38 души са убити в сряда от органите на реда, които след многократни опити да разпръснат гражданите с предупредителни изстрели, сълзотворен газ, водни оръдия и други средства, вече го правят с цената на човешки животи. Загиналите от началото на демонстрациите, започнали преди малко повече от месец, вече са поне 50 според Организацията на обединените нации.

 

„Днес беше най-кървавият ден, откакто се случи превратът“, обясни Кристине Бургенер, специален пратеник на ООН. Около 1200 са задържаните, предаде CNN.

В разговор с военните Бургенер е обяснила, че Съветът за сигурност на ООН и страните членки вероятно ще предприемат решителни мерки, а в отговор е получила: „Свикнали сме със санкциите и в миналото сме ги преживявали.“

Специалният докладчик на ООН за правата на човека Том Андрюс заяви, че полицаи и военни съвсем хладнокръвно убиват своите съграждани. „Използват пушки 12-и калибър… използват полуавтомати срещу мирни протестиращи, които не представляват заплаха за тях“, обясни той. По думите му светът е свидетел на „невероятна касапница“.

Сред убитите са две момчета на 14 и 17 г. и 19-годишно момиче от град Манделей, чиито снимки с тениска с надпис „Всичко ще бъде наред“ от минутите преди смъртта ѝ обиколиха интернет.

„Ще прострелям всеки, който видя“

В първите дни след преврата военните за кратко ограничиха достъпа до социалните мрежи, които гражданите масово използваха, за да координират участието си в протести. След падането на забраната униформени с оръжия в ръце започнаха да използват дигиталните платформи като средство, чрез което да отправят заплахи към хората от екраните на телефоните им.

„Тази вечер ще патрулирам из целия град и ще прострелям всеки, който видя… Ако искаш да станеш мъченик, ще изпълня желанието ти“, казва един от тях във видео, разпространено в платформата TikTok.

Групата за дигитални права Myanmar ICT for Development (MIDO) е открила над 800 про-военни записи, които целят да сплашат демонстрантите, предаде „Ройтерс“.

Facebook вече блокира всички страници, свързани с армията на Мианма, а от TikTok съобщиха, че се борят с премахването на съдържание, насърчаващо към насилие и разпространяващо дезинформация.

Някои от клиповете са прегледани десетки хиляди пъти, като в част от тях се използват хаштагове с имената на американски знаменитости, вероятно с цел достигане до повече хора.

Не всички са еднакви

На този фон поне трима полицаи са избягали от Мианма през индийската граница и търсят убежище, за да не изпълняват заповедите на военната хунта в страната, докато други остават в страната си, но отказват да изпълняват служебните си задължения, пише „Ройтерс“.

Властите в Индия оказват съдействие на избягалите.

„Мианма е сама“

Световните лидери, включително генералният директор на ООН Антониу Гутериш, вече призовават за връщане на Су Чи отново на власт. Според Муанг Зарни, активист от Мианма, който живее във Великобритания, страната му е сама.

„Никаква външна сила няма да дойде на помощ на #ДвижениетоЗаГражданскоНеподчинение. Ние, #Мианма, сме сами. Точно както когато бяхме срещу британците“, написа той в социалната мрежа Twitter, цитиран от „Анадолу“.

Борба за следващото поколение

Въпреки риска, десетки хиляди жени застават в челните редици на протестните движения, изпращайки мощен укор към генералите, свалили Су Чи.

Ежедневни шествия на учители, медицински работници, шивачи и други сектори, доминирани от жени, се случат в големите градове в Мианма, предаде „Ню Йорк Таймс“.

[[{"fid":"369967","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3621,"width":5432,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Снимка: Getty Images

От началото на демонстрациите доброволки патрулират улиците, за да оказват помощ на ранени и умиращи, превръщайки се в гръбнака на демонстрациите.

„Младите жени сега водят протестите, защото имаме майчина природа и не можем да позволим следващото поколение да бъде унищожено“, казва д-р Ин Ин Хноунг, 28-годишна лекарка. „Не ни е грижа за живота ни. Грижа ни е за бъдещите поколения.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ