Представител на ООН: Китай може да спечели Нобел за мир, ако помогне с конфликта в Украйна

Представител на ООН: Китай може да спечели Нобел за мир, ако помогне с конфликта в Украйна

Представител на ООН: Китай може да спечели Нобел за мир, ако помогне с конфликта в Украйна

Китайският президент Си Дзинпин има възможност да влезе в историята с намирането на решение на войната в Украйна. Това заяви пред Блумбърг Сидхарт Чартерджи, координаторът на ООН в Китай.

„Виждам Китай като страна, която може да играе важна посредническа роля в тази кризата. Китай има нужната способност и чувствителност. Китай има разбирането за сложността на геополитиката“, каза той.

„За мен това е моментът за Нобеловата награда за Китай. Истински момент за Нобелова награда за мир“, добави той.

От началото на инвазията на Русия в Украйна, Пекин опитва да запази неутралитет като едновременно изразява подкрепа за суверенитета на Украйна и загриженост за цивилни жертви, както и подкрепа за руския президент Владимир Путин в ООН. Пекин също така обвинява САЩ в провокиране на войната чрез насърчаване на разширяването на НАТО.

Според Чартерджи в интерес на Китай е конфликтът да бъде прекратен незабавно. „Инициативата „Един пояс, един път“, може да започне да се проваля“, каза той, визирайки двата водещи международни инвестиционни и инфраструктурни проекта на Си. „Нуждаем се от мир и развитие, за да бъдат успешни всички тези важни инициативи, които Китай предприема“, добави той.

Макар че Китай заяви, че настоява за дипломатическо решение на кризата, има малко признаци, че Пекин е дълбоко замесен в улесняването на преговорите между Украйна и Русия. Си все още не е разговарял с лидера на Украйна Владимир Зеленски, за разлика от други потенциални посредници в преговорите, включително Реджеп Тайип Ердоган от Турция, Олаф Шолц от Германия и Нафтали Бенет от Израел.

Китай също така възпрепятства усилията на ООН за оказване на натиск върху Москва, като Пекин гласува с „въздържал се“ на три резолюции, осъждащи руските действия. Китайският външен министър Ван И каза, че гласуването с „въздържал се“ има за цел „да дадат шанс на мира“ и да се противопостави на използването на „санкции за разрешаване на спорове“.

Китай също така опитва да използва ООН като средство за противопоставяне на влиянието на САЩ, като миналата година Си каза пред Общото събрание на ООН, че „има само една международна система“, в основата на която са Обединените нации.

Чартерджи призова най-големите икономики в света също да подобрят връзките си след скорошен телефонен разговор между Си и президента Джо Байдън, който не успя да постигне никакви конкретни пробиви.

„Това е може би момент, в който още повече се нуждаем от ръководството на Китай и на Съединените щати, за да се обединим и да помислим как да намерим решения на някои от тези неразрешени проблеми. Няма проблем, който да не може да бъде разрешен“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ