Кога производителите на ваксини ще удвоят промишления капацитет

Кога производителите на ваксини ще удвоят промишления капацитет

Кога производителите на ваксини ще удвоят промишления капацитет

Правителствата, здравните системи и фармацевтичните компании са под огромен натиск от обществото заради бавната ваксинация на Covid-19, породена от недостига на дози. Така нареченият "ваксинален национализъм" се засилва от интереса на страните да предоставят инжекциите. Очаква се този дефицит да се удължи през следващите месеци, въпреки, че ситуацията ще започне да се подобрява през втората половина на годината. Това сочат данни, събрани от Университета "Дюк" (САЩ) и таблото за управление на пазара на ваксини Covid-19 на Unicef, пише cincodias.elpais.com

В скорошен доклад Университетът "Дюк" изчислява, че до края на годината производителите ще могат да произведат 11,9 млрд. инжекции, за да ограничат пандемията. Изследването включва 16 одобрени ваксини или такива в по-напреднали етапи за разрешаване.

"Досега са приложени над 400 милиона дози в повече от 130 страни, но производството и доставките са се превърнали в критични ограничения за достъпа и капитала в световен мащаб. Търсенето на ваксини Covid-19 ще надхвърли предлагането през следващите месеци, но дори малки пречки могат да причинят смущения в доставката", показва докладът на "Дюк".

В момента повечето ваксини се дават в две дози. Само тази на Janssen (Johnson & Johnson) е еднодозова и компанията планира да произведе 1 млрд. дози. Следователно може да се изчисли, че тези 11,9 млрд. инжекции ще бъдат използвани за ваксиниране на 5,5 милиарда души, или малко над 70% от световното население - процентът, в който експертите поставят "стадния имунитет". 

Големите компании и иновативните биотехнологични компании започнаха да разработват тези ваксини с много бавни темпове. Значителното увеличение се отчита според здравните власти на основните му пазари (особено САЩ и Европа), които разрешават продуктите като Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca (в ЕС и Обединеното кралство) и Janssen. Но компаниите търсят партньори и увеличават капацитета си.

Скокът в производството ще бъде експоненциален. Според Unicef, ​​през последното тримесечие на миналата година индустриалният капацитет на тези производители възлиза на 700 милиона дози. За първото тримесечие на 2021 г. той ще достигне 6,7 милиарда инжекции, цифра, която ще се удвои през последното тримесечие на годината, достигайки 11 милиарда, като се вземат предвид одобрените ваксини, тези, които са в процес на регулиране и тези, които са във Фаза II и III от клинични изпитвания с доброволци (тестване на ефикасността).

Според доклада, скокът ще бъде още по-голям през 2022 г. Таблото за управление на пазара на ваксини на Covid-19 на Unicef ​​показва, че капацитетът ще се умножи до 24,8 млрд. дози през 2022 и ще остане на 25,1 млрд. през 2023, цифри много по-високи от годишните нужди на световно население. Организацията признава, че това са оптимистични цифри, тъй като вероятно не всички тези продукти ще бъдат успешни в изследванията.

Съществуват и някои несигурности относно цифрата на дозите от 11,9 млрд.она, изчислена от Университета "Дюк". Понастоящем има огромна конкуренция между производителите за получаване на суровини, за да произвеждат своите продукти, а освен това е трудно да се изпълнят ангажиментите за доставка от компаниите поради индустриални трудности.

Такъв е случаят до голяма степен с AstraZeneca, но също така и с консорциума Pfizer/BioNTech, и Moderna. По същия начин има и други предизвикателства по отношение на настоящите или бъдещите варианти на вируса, които биха могли да усложнят цялостната реакция във ваксинационната кампания, ако ефикасността на продуктите бъде намалена.

Докладът на "Дюк" критикува и трудността да се опознае реалността на производството: "Публично достъпната информация за производството, включително партньори, местоположения, роли и прогнози, е оскъдна и фрагментирана, което затруднява политиците и вземащите решения да разбират напълно различните вериги на доставки, оценявайки рисковете и предприемайки спешни действия, когато е необходимо".

Global Health Innovation Center обяснява, че без значителен вътрешен капацитет, AstraZeneca зависи от партньорства, за да постигне целите си за доставка. Това е случаят с нейния мега съюз с индийския производител Serum, който ще се изправи пред производството на над 1 млрд. дози.

Фирмите 

Британската лаборатория на AstraZeneca е компанията с най-голям производствен ангажимент за 2021 г., годината, през която гарантира, че ще достигне 3 млрд. дози. Тази компания се затрудни да започне производство в Белгия, което доведе до забавяне на ангажиментите за доставка. Например, ЕС очаква само 70 милиона единици от планираните 180 милиона. В Испания лабораторията очаква заводът "Mabxience" в Гуадалахара да си сътрудничи в производството.

Консорциумът от Pfizer/BioNTech е в другата страна на скалата, тъй като те има голям собствен капацитет, заедно с алианс за ключовите си пазари. В допълнение, в случая с тази ваксина има по-малко партньори с технология за РНК, което намалява капацитета им за съюзи. Pfizer/BioNTech изчислява, че тази година ще достигне производство на 2 милиарда инжекции. Миналата седмица новият завод BioNTech в Марбург (Германия) получи зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата и оттам се надява да изнесе десетки милиони флакони.

Скокът в производството и доставките ще зависи до голяма степен и от Novavax, която планира да произведе 2 милиарда дози от кандидат-ваксината си, която все още е във Фаза III клиничните изпитвания.

Засега богатите държави грабват по-голямата част от разпространението на ваксините, особено САЩ, ако се вземе предвид обемът, но също така ЕС, Великобритания и други държави като Израел, така че ваксинацията в бедните страни ще отнеме закъснения от няколко месеца, се посочва в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ