САЩ и Европа сключиха митническо примирие заради общата заплаха от Китай

САЩ и Европа сключиха митническо примирие заради общата заплаха от Китай

САЩ и Европа сключиха митническо примирие заради общата заплаха от Китай

САЩ и Европа се договориха взаимните мита на вноса на стоки да отпаднат, предаде Файненшъл таймс. Става въпрос за икономически санкции, които бяха въведени от двете страни във връзка със спора относно предоставяните държавни субсидии съответно за американската Boeing и европейската Airbus.  

Разбирателството, постигнато по време на  визита на американския президент Джо Байдън, слага край на 17-годишна митническа война. Това е една от най-дългите  битки в Световната търговска организация.

Реципрочното въвеждане на наказателни мита от страна на САЩ и Европа доведе до увеличаването на цената на износна продукция на стойност от 11,5 млрд. долара и вгорчи търговските отношения между страните. Сред стоките бяха френските вина за САЩ и американските уискита за Европа. САЩ въведе наказателни мита на европейски внос на стойност 7,5 млрд. долара през октомври 2019 г., а ЕК – на вноса на американски стоки на стойност 4 млрд.  долара през 2020 г.

През март тази година САЩ и Еврокомисията се разбраха за 4 месеца да спрат налагането на тези мита, което означаваше, че на 11 юли те отново трябваше да влязат в сила. Според новото разбирателство това няма да се случи.

„Сега ще се фокусираме над усилията ни да намерим дълготрайно решение на спора, като в същото време си спестим мита на вносни стоки, на стойност милиарди евро“, коментира еврокомисатя по търговията Валдис Домбровскис.

Целта е ново по оста Boeing-Airbus да не възниква нов спор, което включва и разработката на бъдещите модели самолети на компаниите.

Освен това двете страни се разбраха да работят съвместно, за да „адресират непазарни практики от страна на трети страни“, което може да се разбира като общата икономическа заплаха от Китай.

„Съгласни сме, че е по-разумно спорът да бъде преустановен и да отстъпи място на сътрудничество“, добави Домбровскис.

Преди подписването споразумението е одобрено от трите европейски страни, в които се произвежда Airbus – Германия, Франция и Испания.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ