Серия силни земетресения удари Централна Италия

ЕС

Два силни труса с последвали афтършокове разтърсиха таази вечер Централна Италия. Има много разрушения в различни населени места, към момента няма данни за жертви. Първите информации са за двама пострадали, предава италианската информационна агенция ANSA.

Първият трус е регистриран към 21.30 ч. българско време и е бил със сила 5,4-5,5 по скалата на Рихтер. Около 20 минути по-късно е последвал нов, още по-силен трус от 6 по Рихтер. Мощните земетресения са били продължителни и са усетени в столицата Рим, както и в Лакуила, Перуджа, Флоренция, Арецо, Неапол, Казерта и Терни.

Епицентърът е  на дълбочина 9,3 километра, в общината Кастелсантанджело сул Нера с население 318 души в провинция Мачерата на областта Марке. Другите общини в района на епицентъра са Висо (1200 жители) и Усита (441 жители) в провинция Мачерата, както и Пречи (752 жители) в провинция Перуджа на областта Умбрия.

"Има разрушения, но засега нямаме данни за жертви. Електричеството е прекъснато, на тъмно сме под пороен дъжд, очакваме Гражданска защита да ни докара прожектори," съобщи кметът на  Кастелсантанджело сул Нера Мауро Фалкучи.

След първия силен трус са последвали още три вторични земетръса на дълбочина 8 километра с магнитуд съответно 2,6 , 2,5 и 2,8 по скалата на Рихтер.
Според сеизмолога Алесандро Амато от Националния институт по геофизика и вулканология трусовете имат връзка с тежкото земетресение, което стана на 24 август в община Аматриче. По информация на кмета на Аматриче Серджо Пироци новите трусове са предизвикали нови разрушения, но на сгради, които са пострадали през лятото. " Правим обиколка на територията, но не би трябвало да има жертви. Пробуди се обаче страхът след този нов трус," сподели Серджо Пироци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Big Brother: Microsoft добавя към Teams функция за засичане на местоположението на служителите
Нарендра Моди: Индия и Европейският съюз сключиха споразумение за свободна търговия
Разчистване: Заместник на Си Дзинпин е обвинен в предаване на данни за китайски ядрени оръжия на САЩ
Мълния удари над 70 души на митинг в подкрепа на осъдения бивш президент на Бразилия Болсонаро
Жълт код за значителни валежи в 11 области в Западна България
Дипломатически ход: Япония изпрати „със сълзи на очи“ последните си две панди в Китай
Как да бъдем по-умели в разказването на истории?